Ostatni U-boot i wszystkie jego sekrety.

Enigmy, wino i prezerwatywy – artefakty z zatopionego podczas II wojny światowej niemieckiego okrętu podwodnego na wystawie w Anglii.

Pamiątki przeszłości wydobyte w latach 90 XX wieku z zatopionego w czasie II wojny światowej okrętu podwodnego U534, zostaną po raz pierwszy pokazane na publicznej wystawie w Liverpoolu. Wśród eksponatów są dwie maszyny szyfrujące typu “Enigma”, tajne dokumenty, butelki francuskiego wina, kawa, miętowa (smak i zapach wciąż wyraźny!) pasta do zębów a nawet 200 prezerwatyw.. Historia tego okrętu podwodnego jest bardzo intrygująca – U534 był ostatnim U-Bootem, który opuścił Niemcy w 1945 roku i historycy podejrzewają, że mógł mieć na pokładzie wysokich rangą członków partii nazistowskiej, którzy planowali ucieczkę do innej części świata, zanim okręt został zatopiony przez dwa Liberatory RAFu, (załodze U-Boota udało się strącić jednego z nich) w maju 1945 roku, 20 km od Duńskiej wyspa Anholt. Z 52 członków załogi przeżyło 49. Zagadkowa wydaje się być obecność na pokładzie pochodzącego z Argentyny radiotelegrafisty, pełne baki paliwa oraz tropikalne wyposażenie załogi, która zgodnie z planem nie miała opuścić Morza Północnego. Wrak U-534 leżał na dnie morza przez prawie 41 lat, dopóki nie został odkryty na głębokości 67 metrów w 1986 roku przez duńskiego poszukiwacza podwodnych wraków, Aage Jensena. Wkrótce potem grupa poszukiwaczy skontaktowała się z duńskim magnatem medialnym Karstenem Ree, który, na podstawie plotek o nazistowskim złocie na pokładzie,  zasponsorował wydobycie wraku. Okręt przetransportowano do Liverpoolu, gdzie przez pewien czas stanowił atrakcję muzealną, do czasu zamknięcia placówki. Uboot został ostatnio przejęty przez prywatną fundację, która odkryła, że w nieotwartych od początku lat 90 skrzyniach znajduje się cała masa bardzo ciekawych artefaktów. Wystawa “Secrets of the last U-boat” będzie czynna od 5 września 2022 i potrwa do 3 marca roku 2023.

Źródło: Liverpool War Museum, Liverpool Echo, The Guardian, wiki.

Moment zatopienia okrętu U534. Zdjęcie wykonane z brytyjskiego Liberatora.

 

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.