Odkryto tajny tunel wewnątrz Wielkiej Piramidy.

W Egipcie odkryto nieznany korytarz znajdujący się nad wejściem do Wielkiej Piramidy (Cheopsa) w Gizie.

Egipskie władze potwierdziły dzisiaj istnienie korytarza na specjalnej konferencji prasowej. Data konferencji nie jest przypadkowa – również w dniu dzisiejszym w prestiżowym czasopiśmie “Nature” zaprezentowano raport ekipy badawczej projektu ScanPyramids. Na konferencji zaprezentowano nagranie wideo, wykonane kamerą endoskopową, pokazujące wnętrze tunelu o długości 9 metrów, wysokości 200 oraz szerokości 210 centymetrów. Badacze nie wiedzą czy korytarz zbudowano aby rozłożyć ciężar bloków skalnych wokół głównego wejście do piramidy, czy być może prowadzi on do nieznanej komory/pomieszczenia. Korytarz został odkryty po raz pierwszy w roku 2016, podczas specjalnych badań, gdy nad przypuszczalnymi pustymi przestrzeniami naukowcy umieścili płyty pokryte emulsją, która jest wrażliwa na promieniowanie w postaci mionów. Po 67 dniach ekspozycji zostały one poddane analizom przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Nagoya w Japonii. Miony trafiają na Ziemię nieustannie – pędzą z prędkością bliską prędkości światła. Potrafią się przedrzeć przez kilkusetmetrową powierzchnię skał, zanim ostatecznie zostają zatrzymane. Pomiar mionów (czyli technika muografii) stosowana jest szeroko na potrzeby wulkanologii, m.in. przez ekspertów z Uniwersytetu w Nagoya, którzy zaangażowani są również w pomiary piramid. Ta nieinwazyjna technika wykryła pustą przestrzeń za północną ścianą Wielkiej Piramidy, około 7 m nad głównym wejściem, w miejscu, gdzie znajduje się kamienna struktura w kształcie jodełki/szewronu. Dalsze testy przeprowadzono za pomocą radaru i ultradźwięków, zanim endoskop o szerokości 6 mm został wprowadzony przez maleńką szczelinę między kamieniami tworzącymi szewrony. Druga, większa pustka wewnątrz piramidy została wykryta za pomocą muografii w 2017 roku. Szacuje się, że ma 30 m długości i kilka metrów wysokości i znajduje się bezpośrednio nad Wielką Galerią. Słynny egipski archeolog Zahi Hawass, powiedział podczas konferencji prasowej, że niewyklucza on istnienia nieodkrytej jeszcze komory grobowej faraona Cheopsa. „Jestem pewien, że za kilka miesięcy będziemy mogli zobaczyć, czy to, co mówię, jest poprawne, czy nie” – stwierdził naukowiec.

Piramida Cheopsa, Wielka Piramida, piramida Chufu – piramida znajdująca się w Egipcie na płaskowyżu w Gizie. Zbudowana w okresie Starego Państwa ok. 2560 lat p.n.e. z przeznaczeniem na grobowiec faraona Cheopsa (egip. Chu-fu), prawdopodobnie według projektu Hemona. W egiptologii przyjmuje się, że czas budowy wynosił ok. 20 lat. Wielka Piramida jest częścią nekropolii memfickiej. W starożytności uznana została za jeden z siedmiu cudów świata i jako jedyny z nich dotrwała epoki nowożytnej, chociaż nie bez szwanku. Piramida Cheopsa wraz z piramidą Chefrena i piramidą Mykerinosa stanowią najokazalszy i najbardziej znany w świecie zespół piramid. W ich pobliżu znajduje się Wielki Sfinks.

Źródło: BBC, Ministry of Culture and Antiquities, CAEN IT., PAP, Nature Communications, wiki.

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.