Nieznana córka Marco Polo.

We Włoszech odnaleziono testament nieznanej córki słynnego podróżnika.

Ostatnia wola i testament spisany przez młodą kobietę 7 lipca 1319 w Wenecji i powierzony jej ojcu Marco Polo, ujawnia istnienie córki słynnego podróżnika i autora “Podróży Marco Polo”. Tego wyjątkowego odkrycia, przeszukując zbiory Państwowego Archiwum Wenecji, dokonał doktorant historii na Uniwersytecie Weneckim, Marcello Bolognari. Do tej pory wiadomo było o trzech córkach podróżnika. Odkryte niedawno dokumenty opowiadają inną historię, ujawniającą istnienie Agnese (Agnieszka), która urodziła się zanim Marco Polo poślubił Donatę Badoer, która urodziła ich córki: Fantinę, Bellelę i Moretę. Niestety okoliczności związane z tymi dokumentami były dość smutne. Wynika z nich, że Agnese Polo musiała zdawać sobie sprawę z tego, że niedługo umrze. Dlatego, poprzez księdza notariusza Pietro Pagano z San Giovanni Grisostomo, powierzyła swoją ostatnią wolę i testament ojcu. „Testament Agnese”, mówi Marcello Bolognari, „przedstawia intymny i czuły portret życia rodzinnego. Wspomina w nim o swoim mężu Nicolò, znanym jako Nicoletto, a także o ich dzieciach Barbarelli, Paponie i Franceschino. Zdrobnienia, którymi odnosiła się do swoich dzieci i męża, mówią nam, że ta młoda matka kochała swoich bliskich i chciała zostawić i część swojego majątku, ale także – jak wynika z dokumentu – wychowawcy (nauczycielowi) dzieci, ich matce chrzestnej i pokojówce.” Testament został spisany w 1319 roku i jest tylko fragmentem ogromnej (i wciąż powiększającej się) dokumentacji dotyczącej rodziny Polo w Wenecji. Oferuje również nowy wgląd w biografię Marco Polo, ujawniając, że Marco miał nieślubną córkę, najprawdopodobniej z poprzednią partnerką. Nie wykluczone, że przed ślubem z Donatą w roku 1300 był już wdowcem. Uważa się, że Agnese urodziła się między 1295 a 1299 rokiem, zaraz po powrocie Marco do Wenecji w 1295 i tuż przed uwięzieniem w Genui (1298-1299). Kiedy pisała testament, Agnese miała około 23 lub 24 lata.

Marco Polo (ur. 15 września 1254 w Wenecji, zm. 8 stycznia 1324 tamże) – wenecki kupiec i podróżnik. Wraz z ojcem i stryjem dotarł do Chin, przemierzając jedwabny szlak. Był on jednym z pierwszych przedstawicieli Zachodu, który dotarł do Państwa Środka. Jego podróże zostały spisane w książce znanej jako Opisanie świata przez Rustichella z Pizy w czasie, gdy Marco Polo przebywał w niewoli w Genui po przegranej bitwie morskiej między Republiką Wenecką a Republiką Genui. Obecnie Marco Polo jest uważany za jednego z największych podróżników, chociaż współcześni uznawali go raczej za gawędziarza, a jego opowieści za fantastyczne. 

Źródła:, Foscari University of Venice, wiki,  Agnes uxor Nicolai Calbo de confinio Sancti Iohannis Grisostomi

Polub i udostępnij:
fb-share-icon0
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.