Monety ze słynnych wraków na aukcji.

W Wielkiej Brytanii sprzedano kolekcję monet znalezionych podczas prowadzenia poszukiwań słynnych wraków w latach 60 i 70 XX wieku.

Kolekcja 51 rzadkich monet wzbudziła duże zainteresowanie. Monety znaleziono na wrakach statków odkrytych w wodach u wybrzeży wysp Scilly, Guernsey, Szetlandów i Sycylii. Cztery komplety sprzedano za łączną kwotę 6440 funtów (34300 złotych) na specjalistycznej aukcji, która odbyła się w hrabstwie Leicestershire. Wszystkie monety sprzedano w cenach powyżej ich pierwotnych szacunków. Monety, z których część pochodzi z 1686 roku, miały jednego właściciela od czasu wystawienia ich na słynnej w swoim czasie aukcji zatytułowanej „Sprzedaż zatopionego skarbu” w Penzance w 1975 roku. W kolekcji znajdowały się:

  • Dwadzieścia dwie monety, sprzedane za 2300 funtów, pochodzące z 90-działowego statku “HMS Association”, który uczestniczył w zdobyciu Gibraltaru w sierpniu 1704 roku. Statek rozbił się na osławionych Western Rocks na Wyspach Scilly, podczas podróży powrotnej z rejonu Morza Śródziemnego w październiku 1707 roku. Tonąc w ciągu zaledwie trzech lub czterech minut ze stratą ponad 800 osób, przyczynił się do całkowitej straty tej nocy wynoszącej prawie 2000 osób z floty dowodzonej przez admirała Sir Cloudesleya Shovella. Była to największa katastrofą morska tamtych czasów.
  • Siedemnaście monet z lat 1736-1742, zostało sprzedanych za 2700 funtów. Zostały one odzyskane z “Hollandii”, statku Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, który rozbił się na Scilly’s Gunner Rock podczas swojej dziewiczej podróży w 1743 roku. Oprócz 276 osób na pokładzie na dnie znalazł się ogromny ładunek srebra, monet i artefaktów osobistych. Wśród monet są przykłady holenderskich dukatonów i meksykańskich reali filarowych, lepiej znanych jako „pieces of eight”, ponieważ były warte osiem reali i można je było pokroić na osiem części.
  • Kolejne osiem monet, datowanych na lata 1779-1802, sprzedano za 850 funtów. Monety pochodziły z 66-działowego statku “HMS Athenienne” , który zaginął na Esquerques Rocks u wybrzeży włoskiej wyspy Sycylii 20 października 1806 r. Dramatyczna relacja ocalałego przypomina, jak spadały maszty i drzewce, a załoga bezskutecznie próbowała zbudować tratwy. Kapitan statku, Robert Raynsford, odmówił opuszczenia tonącego statku i przepadł wraz z nim oraz 347 innymi członkami załogi. Przeżyło 121 mężczyzn i dwie kobiety.
  • Ostatni komplet został sprzedany za 380 funtów. Zbiór zawierał cztery monety z trzech różnych wraków; Statek “Princess Maria” rozbił się u wybrzeży Scilly w 1686 r., “De Liefde” rozbił się u wybrzeży Szetlandów w 1711 r., a “HMS Sprightly” zaginął na Hanois Bank niedaleko Guernsey w 1777 r.

Niektórzy oferenci pochodzili z tak odległych miejsc, jak Kalifornia i Floryda, a byli też inni z Wielkiej Brytanii, wysp Scilly i Szetlandów. Trzy z oferowanych kompletów zostały zakupione przez jeden z pierwotnych zespołów nurkowych zaangażowanych w poszukiwania wraków statków.

Źródło: Gildings Auctioneers, BBC, wiki

Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.