Legendarny “Endurance” odnaleziony!

Jak podają światowe agencje prasowe, udało się wreszcie odnaleźć wrak statku “Endurance”, na pokładzie którego odkrywca Ernest Shackleton odbył słynną antarktyczną wyprawę.

Według Falklands Maritime Heritage Trust, wrak odnaleziono u wybrzeży Antarktydy. Statek został zmiażdżony przez lód i zatonął na Morzu Weddella w 1915 roku. Jak już informowaliśmy Państwa  nowa ekspedycja wyruszyła z Kapsztadu w Południowej Afryce, miesiąc po setnej rocznicy śmierci Shackletona, z misją zlokalizowania legendarnego statku. Jak podali odkrywcy, “Endurance” został znaleziony na głębokości 3008 metrów i około czterech mil na południe od pozycji pierwotnie zarejestrowanej przez kapitana statku, Franka Worsleya. Dr John Shears, lider ekspedycji, powiedział: „Wyprawa Endurance22 osiągnęła swój cel. Przeszliśmy do historii polarnej dzięki odkryciu “Endurance” i pomyślnie zakończyliśmy najtrudniejsze na świecie poszukiwanie wraku. Ponadto podjęliśmy ważne badania naukowe w części świata, która bezpośrednio wpływa na globalny klimat i środowisko. Przeprowadziliśmy również bezprecedensowy program edukacyjny, z transmisją na żywo z pokładu, pozwalający nowym pokoleniom z całego świata zaangażować się w Endurance22 i zainspirować się niesamowitymi historiami o eksploracji polarnej oraz tym, co ludzie mogą osiągnąć i jakie przeszkody mogą przezwyciężyć, gdy pracują razem.” Dyrektor eksploracji ekspedycji powiedział, że materiał filmowy z “Endurance” pokazał, że statek jest właściwie nienaruszony i jest to „zdecydowanie najwspanialszy drewniany wrak statku”, jaki widział. Antarktyczne głębie nie zasiedlają żadne mikroorganizmy, które niszczą drewno a jakość (także widoczność) otaczającej wrak wody jest absolutnie wyjątkowa.

Sir Ernest Henry Shackleton (ur. 15 lutego 1874 w Ballitore w hrabstwie Kildare w Irlandii, zm. 5 stycznia 1922 w Grytviken na Georgii Południowej), irlandzki podróżnik i odkrywca, badacz Antarktydy. Ukończył Dulwich College, żonaty z Emily Dorman (córka bogatego angielskiego prawnika), ojciec Raymonda, Edwarda i Cecily. Otrzymał Medal Polarny. Jego nazwiskiem ochrzczono samolot Avro Shackleton.

  • W sierpniu 1914 roku wyprawa w liczbie 28 ludzi wypłynęła z Wielkiej Brytanii na barkentynie Endurance dowodzonej przez Franka Worsleya. Po krótkim pobycie na Georgii Południowej 15 grudnia 1914 roku wyruszyli na Morze Weddella. Planowana była piesza trasa przez Antarktydę od Morza Weddella do Morza Rossa. Po 6 tygodniach żeglugi znaleźli się 160 km od lądu Antarktydy gdzie zatrzymało ich zwalisko kry lodowej. 14 lutego 1915 roku lód skuł wodę i uwięził statek i załogę, która rozpoczęła walkę o przetrwanie. Załoga musiała opuścić statek Endurance w październiku 1915 roku, kiedy coraz grubsza pokrywa lodowa poważnie uszkodziła statek. 27 października 1915 roku Endurance został zmiażdżony i zatonął pod lodem. Cała załoga podjęła desperacką próbę dotarcia na kraniec kry lodowej, ciągnąc za sobą 3 szalupy ratunkowe.
Po dotarciu na otwarte wody 28 osób załogi szczęśliwie dopłynęło do Wyspy Słoniowej, wchodzącej w skład archipelagu Szetlandów Południowych, gdzie rozbito obozowisko. Większość członków wyprawy pozostała na wyspie pod dowództwem Franka Wilda, zaś Shackleton przedostał się z pięcioma wybranymi przez siebie ludźmi w małej łodzi ratunkowej przez burzliwe morze na odległą o 1200 km Georgię Południową, aby sprowadzić pomoc dla swojej załogi. Po dotarciu na Georgię Południową Shackleton był zmuszony pozostawić trzech niezdolnych do dalszej podróży członków załogi na południowym brzegu wyspy. Sam wraz z dwoma pozostałymi kompanami w desperackim marszu i resztkami sił pieszo pokonał masyw górski by dotrzeć do wielorybniczej przystani Stromness. 20 maja 1916 roku, po 36 godzinnym marszu wszyscy trzej dotarli do przystani. Wszyscy członkowie wyprawy zostali uratowani przez Shackletona do końca sierpnia 1916 roku. Wszyscy przeżyli ponad półtoraroczną tułaczkę po Antarktyce.

Źródła: Falklands Maritime Heritage Trust, Esther Horvath, BBC, The Guardian, wiki.

 

Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.