We Włoszech odkryto nienaruszony etruski grobowiec

etr4

 

Archeolodzy z Lazio oraz rezerwatu archeologicznego w Vulci zareagowali na informacje o planowanej eksploracji tego miejsca przez nielegalnych poszukiwaczy starożytności. Odkryty grobowiec znajduje się w pobliżu kas biletowych przed wejściem na teren rezerwatu archeologicznego. W gobowcu, położonym na głębokości ok. 4 metrów, pochowano zapewne członków etruskiej arystokracji. Z grobowca wydobyto już ceramikę, przedmioty metalowe – z brązu i srebra, a także kości, które zostaną teraz przebadane by potwierdzić czy są to szczątki ludzkie czy może zwierzęce.  

“Etruskowie (etr.Rasenna lub Rasnagr.ΤυρρηνοίTyrrhenoiłac.Etrusci lub Tusci) – współczesna nazwa ludu, który zamieszkiwał w starożytności północną Italię (Etrurię), pomiędzy rzekami Arno i Tyber, co najmniej od VII w. p.n.e. aż do I w. n.e. Następnie zostali podporządkowani i wchłonięci przez rozwijającą się kulturę łacińską, z którą graniczyli od południa. Pochodzi od nich nazwa Morze Tyrreńskie. Stanowili ważny łącznik pomiędzy kulturą Grecji a ludami Półwyspu Apenińskiego, które za ich pośrednictwem przyswoiły pismo i system wierzeń. 

Kultura i cywilizacja Etrusków wywarła przypuszczalnie wielki wpływ na Rzymian, istnieje nawet pogląd, że cywilizacja rzymska jest w istocie kontynuacją cywilizacji etruskiej pod inną nazwą i z innym językiem. Rzymianie mogli zapożyczyć od Etrusków wiele mitów (Eneasz), rytuałów religijnych (np. z całą pewnością etruskie pochodzenie ma sztuka wróżenia z wnętrzności zwierząt ofiarnych, haruspicina), ubiór, urządzenia państwowe, odznaki, a także triumf.” 

etr6

etr14

etr13

etr5

etr11

etr12

(etruriaoggi.it,  wiki)

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.