W Izraelu odkryto cytadelę zbudowaną przez starożytnych Egipcjan, 3200 lat temu.

Budowla, położona około 70 kilometrów na południe od Jerozolimy, została zbudowana na planie kwadratu o bokach o długości 18 metrów i była wyposażona w wieże strażnicze. Badacze sądzą, że zbudowali ją Egipcjanie około roku 1200 p.n.e., w celu chronienia ważnego strategicznie rejonu przed najazdami wojowniczych Filistynów, najprawdopodobniej przybyłych z okolic Morza Egejskiego.
Fortyfikacja została po pewnym czasie opuszczona przez Egipcjan, co doprowadziło do zniszczenia wielu osad Kananejczyków, starożytnego ludu zachodniosemickiego, przybyłego do Palestyny i Libanu z Półwyspu Arabskiego pod koniec III tysiąclecia p.n.e. Jak twierdzą badacze, odkrycie cytadeli oraz znalezionych tam zabytków, takich jak fragmenty egipskiej ceramiki, oferują unikalną możliwość poznania geopolitycznej sytuacji w tej części Bliskiego Wschodu, w czasach chronologicznie odpowiadających biblijnej “Księdze Sędziów”. Do roku ok. 1200 p.n.e., rejon był we władaniu Egipcjan, ale wkrótce pojawili się Filistyni i Izraelici i rozpoczęły się krwawe walki o władzę. Fortyfikację skontruowano w strategicznym miejscu, strzegącym głównej drogi prowadzącej wzdłuż strumienia Guvrin, w kierunki nizin Judei. Odkrycia dokonano podczas wykopalisk, w których brały udział dzieci, studenci oraz wielu innych wolontariuszy.
Photos: Israeli Antiquities Authority
About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.