„Cholerny skarb” na specjalnej wystawie w Danii.

Duńskie Muzeum Narodowe przygotowało specjalną wystawę poświęconą głównie odkryciom detektorystów.

Jeden z największych skarbów monet, kiedykolwiek odkrytych w tym kraju, został znaleziony przez detektorystkę Sidse Stephensen w styczniu 2021 roku w pobliżu miasta Viborg. Gdy detektorystka znalazła 13 monetę na relatywnie niewielkim kawałku gruntu, zorientowała się, że ma do czynienia z czymś większym. Podekscytowana, zadzwoniła do lokalnego muzeum, obwieszczając ”znalazłam cholerny skarb!” Faktycznie, archeolodzy którzy przybyli na miejsce, odkryli łącznie aż 6763 monet, wybitych w czasach panującego w Danii bezkrólewia i wojny domowej w XIV wieku. Sidse nie lubi gdy mówi się o niej ”poszukiwaczka skarbów” – „A czemu ludzie łowią ryby? My, amatorzy archeologii, tak naprawdę szukamy tego samego. Świeżego powietrza, relaksu i dobrego połowu”.
Skarb oraz inne znaleziska można będzie podziwiać na specjalnej wystawie dedykowanej duńskim detektorystom oraz przypadkowym odkryciom zabytków w tym kraju, zatytułowanej ”Polowanie na duńską historię”, w Nationalmuseet (Muzeum narodwym) w Kopenhadze, czynnej od 4 lutego. Na nowej ekspozycji zaprezentowany też zostanie między innymi największy złoty skarb wikingów znaleziony do tej pory w Danii.
Źródło: Nationalmuseet, wiki.

Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.