Celtyckie skarby na Bursztynowym Szlaku – odkrycie w Czechach.

Czescy archeolodzy odkryli jeden z najstarszych w Europie warsztatów szklarskich, prawdopodobną świątynię oraz tysiące złotych i srebrnych monet.

Do odkrycia doszło podczas badań archeologicznych w położonej na Morawach miejscowości Němčice. Badacze uważają, że jest to jedno z najważniejszych stanowiska archeologicznych okresu La Tène w środkowej Europie. Němčice położone były bezpośrednio na słynnym “szlaku bursztynowym”, łączącym wybrzeże Morza Bałtyckiego z obszarami leżącymi nad Dunajem oraz Morzem Śródziemnym. Osada jest strategicznie usytuowana w centrum Moraw, niemal dokładnie w połowie drogi pomiędzy znanymi celtyckimi stanowiskami w Roseldorf w Austrii i Nową Cerekwią w Polsce. Tysiące pozyskanych przez archeologów artefaktów wskazuje na intensywne kontakty z odległymi rejonami i zróżnicowane aspekty funkcjonowania osady. Podobnie jak w przypadku położonej w Polsce celtyckiej osady w Nowej Cerekwii, prawdziwa rola i ranga Němčic została odkryta dopiero na początku XXI wieku. Od roku 2002, w zasadzie nieprzerwanie, archeolodzy prowadzili w Němčicach prospekcję terenową, głównie z użyciem wykrywaczy metali, która przyniosła rezultaty między innymi w postaci tysięcy złotych i srebrnych monet celtyckich, ale też Grecji, Rzymu, Kartaginy czy Egiptu. Archeolodzy znaleźli też formy do tworzenia monet. Wyjątkowej jakości są znaleziska przedmiotów metalowych, w tym wykonanych z brązu amuletów oraz antropomorficznych i zoomorficznych figurek, niemal identycznych z tymi, które przyjemność miał znaleźć w Nowej Cerekwii autor artykułu około 20 lat temu. Prawdziwym zaskoczeniem dla badaczy w Němčicach była olbrzymia skala produkcji przedmiotów szklanych, w tym popularnych celtyckich bransoletek. Archeolodzy podkreślają, że wciąż nie wiadomo w jaki sposób Celtowie wytwarzali tak misterną szklaną biżuterię, więc najnowsze odkrycia w Němčicach mają niezwykłą rangę. Ciekawostką jest również odkryta w pobliżu pracownia bursztyniarska. Prowadzone na stanowisku systematyczne pomiary geofizyczne przyczyniły się do lepszego poznania struktury osadnictwa na obszarze 36 ha. Zidentyfikowano nisko osadzone/wkopane chaty (wykorzystywane m.in. do produkcji rzemieślniczej) oraz inne przylegające konstrukcje skupione na obszarach oddzielonych od siebie pustymi korytarzami, najwyraźniej reprezentującymi ścieżki. Na miejscu rozpoznano również inne obiekty produkcyjne, ale najbardziej uderzające są trzy kwadratowe obszary, które najwyraźniej pełniły rolę sanktuariów. W ich pobliżu znaleziono ki1lka rytualnie zabitych/zgiętych mieczy. Struktury takie, podobne do odkrytych miedzy innymi na terenie Austrii, wskazują na nie tylko handlowy czy produkcyjny charakter osady, ale też na możliwe centrum rytualne i polityczne. Celtycka osada w Němčicach funkcjonowała do końca II wieku p.n.e., kiedy po najazdach plemion germańskich jej rolę głównego celtyckiego miasta-oppidum tym terenie przejęła osada w Starym Hradisku.

Źródła: Archiwum autora, Is Muni Cz, https://www.cambridge.org/core/journals/antiquity/article/nemcice-research-at-a-key-la-tene-site-in-moravia/F060689835C2D55D44B1764DE0D08CB2

Igor Murawski, znaleziska Nowa Cerekwia

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.