Wenecja Żyznego Półksiężyca – nowe odkrycia w Iraku.

Lagasz Lagash

Drony pomogły odkryć drogi wodne łączące wyspiarskie miasto 5 tysięcy lat temu.

Amerykańscy archeolodzy z Uniwersytetu Pensylwanii, prowadzący badania wykopaliskowe na położonym w Iraku stanowisku Lagasz, starożytnym mieście-państwie założonym przez Sumerów w południowej Mezopotamii, dzięki zdjęciom z dronów (DJI Phantom 4 RTK) odkryli, że uważane wcześniej za jeden organizm, miasto składało się z czterech położonych wśród bagien wysp. Odkrycia te dodają kluczowe szczegóły do krystalizującego się poglądu, że miasta południowej Mezopotamii, położone na żyznych terenach pomiędzy rzekami Tygrys i Eufrat, wbrew utartym przekonaniom, nie rozprzestrzeniały się na zewnątrz począwszy od centralnie umiejscowionych świątyń i dzielnic administracyjnych, do nawodnionych pól uprawnych, które były otoczone pojedynczym murem miejskim. Ponieważ Lagasz nie miało centrum geograficznego ani rytualnego, każdy sektor miasta rozwinął odrębne praktyki gospodarcze na pojedynczej wyspie bagiennej, podobnie jak późniejsza włoska Wenecja. Dwie inne bagienne wyspy Lagasz wykazują dowody na to, że były otoczone murami, zbudowanymi wokół starannie rozplanowanych ulic miasta i obszarów z dużymi piecami, co sugeruje, że sektory te były budowane etapami i mogły być pierwszymi, które zostały zasiedlone. Mogła tam mieć miejsce uprawa roślin i czynności, takie jak garncarstwo. Zdjęcia z drona, prawdopodobnie pokazujące porty/przystanie na każdej bagiennej wyspie, sugerują, że to transport wodny łączył sektory miasta. Widać też pozostałości kładek/pomostów między wyspami, ale ten aspekt musi jeszcze zostać zweryfikowany podczas dalszych wykopalisk.
 
Lagasz zostało zasiedlone w IV tysiącleciu p.n.e. W drugiej połowie III tysiąclecia p.n.e. był to ważny ośrodek polityczny i kulturalny Sumerów. Po upadku miasto-państwo odrodziło się za rządów Gudei (2144–2124 p.n.e), stając się głównym ośrodkiem sumeryjskim, później utraciło jednak znaczenie.
About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.