Skarb utracony – rzymskie zabytki trafiają na aukcję.

Skarb rzymskich zabytków sprzed 2 tysięcy lat, znaleziony przez detektorystów w Anglii, w wyniku luki prawnej zostanie sprzedany na wolnym rynku.

Skarb składa się z niewielkich przedmiotów z brązu – mierzącego 13cm wysokości popiersia cesarza Marka Aureliusza, boga Marsa na koniu, głowy wierzchowca (najprawdopodobniej rączki noża) oraz ciężarka pionu. Historycy uważają, że artefakty zostały zakopane podczas specjalnej ceremonii około roku 160 n.e., jako rytualny depozyt lokalnej świątyni. Zabytki zostały znalezione przez dwóch detektorystów w pobliżu Ryedale w hrabstwie Yorkshire, w północnej Anglii. Znalazcy byli zaskoczeni odkryciem (jak twierdzą były to “ostatnie sygnały tego dnia przed powrotem do domu”), dokonanym na przestrzeni zaledwie jednego metra kwadratowego. Znaleziska zostały zgłoszone do archeologicznej bazy danych “Portable Antiquities Scheme”, gdzie zostały odpowienio opisane, skatalogowane i zwrócone znalazcom. Do odkrycia doszło zanim w Anglii znowelizowano prawo skarbowe (Treasure Act), co oznacza, że przedmioty wykonane z metali nieszlachetnych, bez względu na ich wartość historyczną, nie były uznane za skarb i w konsekwencji muzea nie miały prawa do ich pierwokupu. Znalazcy mają prawo je sprzedać według własnego uznania i jedynym warunkiem jest równy podział zysku z właścicielem terenu. Przedmioty trafiły na aukcję w Londynie, gdzie, ze względu na swoją wyjątkową wartość historyczną, zostaną sprzedane 20 maja jako jeden zespół zabytków. Aukcja budzi duże zainteresowanie kolekcjonerów zagranicznych, głównie ze względu na świetnie zachowane przedstawienie Marka Aureliusza. Cena wywoławcza skarbu to 90 tysięcy funtów, czyli niecałe 500 tysięcy złotych. Od 2 maja 2021 roku, ustawa Treasure Act została znowelizowana i będzie obejmowała już nie tylko przedmioty (w tym monety) wykonane ze złota i srebra, ale też inne zabytki, które ustawodawca może określić mianem skarbu ze względu na ich wartość historyczną i/lub poznawczą.

Marek Aureliusz Antoninus, ur. 26 kwietnia 121 w Rzymie, zm. 17 marca 180 w Vindobonie) – w latach 161–180 cesarz rzymski, pisarz i filozof. Marek Aureliusz prowadził skromne, spokojne życie, zgodne z surowymi zasadami stoickimi. Miał głębokie poczucie obowiązku służenia krajowi i obywatelom. Dbał o dobre stosunki z senatem, przeprowadził reformy w dziedzinie administracji i prawa cywilnego. Czasy rządów Marka Aureliusza przypadły na okres bardzo trudny: wojny (wywoływane również przez ekspasywną politykę Rzymu) i klęski żywiołowe (wylewy Tybru w 161, trzęsienia ziemi w Kyzikos (165) i Smyrnie (178), głód, rozruchy uliczne, pożary, plaga szarańczy, epidemia dżumy). Głównymi wrogami Rzymu były wówczas plemiona germańskie i Partowie. Po śmierci został ubóstwiony. Pochowano go w Mauzoleum Hadriana.

Zdjęcia: PAS, DM, Yorkshire P, BNPS, wiki.

 

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.