250 grobowców skalnych odkryto w Egipcie.

Kilkaset nieznanych grobowców, najstarsze sprzed ponad 4200 lat, odkryli archeolodzy w starożytnej nekropolii w środkowej części kraju.

Do odkrycia doszło podczas badań archeologicznych na stanowisku Al-Hamidiyah, w pobliżu Sohag. Grobowce pochodzą z okresu Starego Królestwa (ok. 2200 lat p.n.e.), czasu budowy Wielkiej Piramidy w Gize, do schyłku okresu ptolemejskiego i śmierci królowej Kleopatry w roku 30 p.n.e. Groby oraz szyby pogrzebowe są w różnych stylach i występują na różnych poziomach skalnego kompleksu. Do jednego z odkrytych grobowców prowadzi pochyły korytarz z fałszywym/pozorowanym wejściem i galerią prowadzącą do szybu. U wejścia odczytać można hieroglify pokazujące zmarłego składającego ofiary ze zwierząt oraz żałobników zostawiających dary pogrzebowe. Badacze uważają, że ze względu na stosunkowo niewielkie rozmiary grobów, najprawdopodobniej należały one do zwykłych mieszkańców rejonu, nie do arystokracji czy członków rodziny królewskiej. Naukowcy podkreślają jednak, że w tym rejonie spodziewane jest odkrycie grobowców należących do urzędników i przywódców społeczności miasta Achmim, jednego z najważniejszych centrów administracyjnych starożytnego Egiptu. Miasto to było też głównym ośrodkiem kultu Mina, arcyważnego boga płodności i rolnictwa, opiekującego się także górnikami i podróżnikami, związanego z kultem fallicznym. Wsród znalezionych zabytków jest dużo fragmentów ceramiki, ale też naczynia zachowane w całości. Niektóre z nich zostały wyprodukowane specjalnie na potrzeby pogrzebowe. Archeolodzy znaleźli także okrągłe, metalowe lustro, ludzkie i zwierzęce kości, małe słoiczki z alabastru oraz fragmenty amfor datowane na lata 664-332 p.n.e., oraz fragmenty wykonanych z wapienia talerzy, datowane na czas Szóstej Dynastii (2345-2181 p.n.e.). Badania będą kontynuowane.

Zdjęcia: Ministerstwo Turystyki i Starożytności, Al-Ahram, wiki.

Polub i udostępnij:
fb-share-icon0
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.