Powstała federacja polskich poszukiwaczy

620364eafbc16a14b0ee8916abd87c80da982c1d

Polscy detektoryści łączą siły - 18 marca 2017 r. odbyło się w Warszawie Walne Zgromadzenie nowo powstającego stowarzyszenia detektorystyczno-pasjonackiego pod nazwą Polska Federacja Poszukiwaczy.

Stowarzyszenie jest wynikiem kilku konferencji i spotkań (2015-2017), które odbywały się na terenie całego kraju. We władzach Stowarzyszenia znaleźli się przedstawiciele ośmiu organizacji reprezentujących różne województwa. Prezesem Polskiej Federacji Poszukiwaczy została Agnieszka Dzik z "Grupa Badawcza KAPONIERA", wiceprezesem Marcin Jednoróg z "Dolnośląska Grupa Ekploracyjna LEGION", sekretarzem Piotr Maszkowski, redaktor naczelny miesięcznika "Odkrywca", skarbnikiem Marcin Bartnik z fundacja TAEDA. Rzecznikiem prasowym został Robert Wyrostkiewicz, prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Historyczno Eksploracyjnego i redaktor naczelny portalu Archeolog.pl

Chęć przyłączenia się do PFP wyrazili także przedstawiciele kilkunastu kolejnych stowarzyszeń, forów czy muzeów prywatnych wspierających idee spod znaku pasji i eksploracji. Do stowarzyszenia mogą wstępować także członkowie indywidualni. Stowarzyszenie stawia sobie za cel m.in. występowanie w sprawach prawnych (legislacyjnych) dotyczących trudnej sytuacji poszukiwaczy w Polsce w aspekcie zarówno prawa jak i złych administracyjnych zwyczajów oraz promowanie odpowiedzialnego detektoryzmu. Władze Stowarzyszenia podkreślają, że odcinają się od wszelkich negatywnych praktyk poszukiwawczych i chcą przedstawić z należną miarą, skalą i doniosłością plusy wynikające z pasji detektorystycznej, która może stać się bardzo cennym narzędziem w ochronie dziedzictwa archeologicznego, promocji muzealnictwa, rozwijaniu pasji do historii i społeczeństwa obywatelskiego. Nowo powstała organizacja zamierza aktywnie współpracować z organizacjami międzynarodowymi, które wspierają idee odpowiedzialnego detektoryzmu i eksploracji, w tym z Europejską Radą na Rzecz Detektoryzmu. Z Polską Federacją Poszukiwaczy można się skontaktować poprzez email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

17457345 1406557792724058 814734322704002377 n

Na zdjęciu Agnieszka Dzik i Robert Wyrostkiewicz (fot. Archiwum).