Zmarł Robert F. Marx, słynny poszukiwacz skarbów.

Środowisko łowców skarbów i archeologów straciło żywą legendę, mentora wielu eksploratorów i jednego z najbardziej wyrazistych poszukiwaczy XX wieku, którego wielu nazywało ojcem podwodnej archeologii. Jego biografia to pasmo sukcesów w niewyobrażalnej wręcz ilości..

Robert F. Marx urodził się 8 grudnia 1933 w Pittsburghu w USA. Od dziecka zafascynowany światem podwodnej eksploracji, swoje pierwsze wielkie odkrycie zanotował już w wieku 17 lat – w 1950 odkrywa wrak hiszpańskiego galeonu SAN AUGUSTIN, który zatonął u wybrzeży Kalifornii w 1595. W 1953 wstępuje do amerykańskich Marines, gdzie zostaje specjalistycznym nurkiem. Podczas służby wojskowej opływa porty Morza Śródziemnego, gdzie eksploruje dziesiątki wraków, z których wiele było wcześniej nieznanych. Zostaje instruktorem nurków wojskowych i kontynuuje eksplorację, po raz pierwszy współpracując z archeologami i etnografami – odkrywa i bada “cenoty”, rytualne studnie Majów na półwyspie Jukatan, znajdując cenne zabytki. Nie opuszcza go też szczęście do hiszpańskich skarbów – w tym samym czasie u wybrzeży Jukatanu odkrywa wrak kolejnego galeonu. Lata 60te to między innymi poszukiwania u wybrzeży Hiszpanii, badania zatopionych miast Rzymian i Fenicjan, ale też poszukiwania wraków na Karaibach. W 1962 współorganizuje i nawiguje rejs statku Nina II, replice jednej z karawel Krzysztofa Kolumba. W 1964 wyrusza w rejs kolejną repliką, tym razem drakkarem Wikingów z X wieku. W roku 1965 rozpoczyna wykopaliska w słynnym zatopionym mieście Port Royal na Jamajce, jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w tej części świata. Jego trzyletnie badania zaowocują odkryciem ponad dwóch milionów artefaktów, opisanych przez Roberta w ponad 40 archeologicznych opracowaniach. W 1968, na Jamajce, znajduje dwa wraki okrętów Krzysztofa Kolumba. Dekada lat 70 przynosi kolejne przygody – współpracując z meksykańskimi archeologami bada święte jezioro Azteków, znajdując niezwykle cenne artefakty. Na Bahamach odkrywa wraki kolejnych hiszpańskich galeonów a w 1973 i 1974 pracuje jako wysłannik UNESCO w Libanie, odkrywając wiele starożytnych wraków – greckich, rzymskich i fenickich. Rok później wspołpracuje już z Uniwersytetem w Hajfie, uczestnicząc w wielu badaniach w Izraelu. Prowadzi poszukiwania w Panamie, ale też w Australii. W 1979, w zatoce Bahia w Brazylii, odkrywa okręt flagowy holenderskiego admirała Pieta Heyna. W Brazylii odkrywa też zatopione rzymskie amfory i inne artefakty, mogące świadczyć o tym, że Rzymianie mogli dotrzeć do brzegów Ameryki. Malezja i Filipiny to kolejne hiszpańskie galeony z bogatymi ładunkami na pokładzie.. Dekada lat 90 to odkrycia w Indonezji, Singapurze, na Karaibach, Sycylii i w Hiszpanii. W 1999, w pobliżu wybrzeży Borneo, Robert odkrywa jeden z zaginionych statków Magellana. XXI wiek Robert wita na Falklandach, gdzie odkrywa kolejne wraki. Podróżuje po całym świecie, prowadząc badania, realizując filmy dokumentalne i doradzając różnego rodzaju organizacjom, a nawet projektując podwodne zegarki. Przez wszystkie te lata jest aktywnym dziennikarzem i wykładowcą, wygłaszając odczyty w ponad 50 krajach.

Robert F. Marx odkrył ponad 5 tysięcy wraków w ponad 60 krajach. Był autorem 63 książek i blisko tysiąca artykułów, biorąc udział w ponad 100 programach dokumentalnych. W uznaniu swoich zasług otrzymał tytuł szlachecki od Hiszpanii, Portugalii i Anglii.

Robert zdawał sobie sprawę z niedoskonałości technologii i różnicy pomiędzy prawdziwym poszukiwaczem skarbów a amatorem. “Wykrywacz metali znajdzie ci drobny cel najwyżej pod 50 centymetrową warstwą piasku. Poniżej tego nic nie działa, więc w poszukiwaniach i tak najważniejsza jest głowa”. Zapytany o swój największy odkryty skarb odpowiadał, że musiałby wymienić conajmniej dwa – ważący prawie 40 kilogramów złoty hełm należący do Vasco da Gamy i …swoją żonę, wieloletnią partnerkę w poszukiwaniach. Nigdy nie odmawiał pomocy innym poszukiwaczom. Znane są setki historii, w których pomógł eksploratorom i archeologom. Niestety, mój ostatni list, w sprawie przygotowywanej jesienią wyprawy na Karaiby, pozostanie już bez odpowiedzi..

About admin 482 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.