Czy uda się odnaleźć zaginione arcydzieło? Ruszyły poszukiwania “Sędziów Sprawiedliwych”.

Belgia – W Gandawie trwają poszukiwania jednego z najbardziej unikalnych zabytków średniowiecznej sztuki – skradzionej w 1934 części poliptyku tablicowego, namalowanego przez flamandzkiego mistrza Jana van Eycka.

Ołtarz gandawski, znany też jako “Adoracja Mistycznego Baranka”, jest jednym z najcenniejszych dzieł sztuki na świecie i stanowi główną atrakcję katedry Świętego Bawona w Gandawie. W 1934 skradziono dwu częściowy, dolny lewy panel ołtarza. Złodzieje zażądali wysokiego okupu i po długich negocjacjach udało się odzyskać jeden ze skradzionych paneli. Niestety część znana jako “Sędziowie Sprawiedliwi” nie została zwrócona i podejrzewa się, że złodziej zabrał tajemnicę miejsca ukrycia arcydzieła do grobu. Wielokrotne poszukiwania nie przyniosły żadnych rezultatów. Najnowsze poszukiwania zostały zainspirowane pracą amatora-detektywa, który na podstawie zapisków pozostawionych przez prawdopodobnego złodzieja twierdzi, że zaginiony obraz został zakopany w podziemnym schowku na placu w pobliżu katedry. W ubiegłym roku już prowadzono prace eksploracyjne, które jednak zakończyły się fiaskiem. Tym razem badacze twierdzą, że mają nowe informacje, więc miasto udzieliło zgody na kontynuację poszukiwań. O wynikach poszukiwań postaramy się informować na bieżąco.

Polub i udostępnij:
fb-share-icon0
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.