Wrak HMS Victory pozostanie nienaruszony

Wrak brytyjskiego okrętu wojennego “HMS Victory”, który zatonął u wybrzeży Wielkiej Brytanii w 1744, ma pozostać nienaruszony, zdecydowało brytyjskie ministerstwo obrony.

Leżący na głębokości 80 metrów wrak został odkryty w 2008 i od tego czasu toczyła się batalia sądowa o prawa do artefaktów znajdujących się na jego pokładzie. Organizacja charytatywna, której przewodniczącym jest Lord Longfield, przodek admirała Balchina który dowodził okrętem w chwili zatonięcia i której nurkowie dokonali odkrycia, starała się przekonać sąd o konieczności ratowania zabytków wobec postępującej deterioracji wraku. Na podstawie materiałów przedstawionych przez ministerstwo obrony, sąd odrzucił tę argumentację, podkreślając że był to flagowy okręt Marynarki Królewskiej i jego obecny stan można z łatwością monitorować oraz że nic nie wskazuje na “istotne zagrożenie”. W trakcie procesu nie znaleziono też potwierdzenia informacji jakoby na pokładzie miała się znajdować duża ilość złota.

HMS Victory – żaglowy okręt liniowy brytyjskiej marynarki wojennej zbudowany w latach 1726-37 w stoczni Portsmouth Dockyard. Zatonął w sztormie z całą załogą w nocy 4/5 października 1744 na wodach kanału La Manche.

Polub i udostępnij:
fb-share-icon0
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.