W Transylwanii odkryto średniowieczny księgozbiór.

W Rumunii natrafiono na zespół ponad 100 bardzo rzadkich zabytków piśmienniczych.

Zapomniany księgozbiór został odkryty przez zespół badaczy z uniwersytetu Babeș-Bolyai w wieży XV wiecznego kościoła w miejscowości Mediaș, w Transylwanii (Siedmiogrodzie) w środkowej Rumunii. Tematycznie ułożony zbiór, ewidentnie dobrze zabezpieczony, być może w trakcie pierwszej lub drugiej wojny światowej, składa się ze 139 woluminów datowanych na lata pomiędzy 1470 – 1600, dwóch manuskryptów z początku XVI wieku, 60 oryginalnych dokumentów z XIV do XVI wieku i wiele innych fragmentów, w tym średniowiecznych psałterzy, dokumentów parafialnych etc. Ewangelicki kościół pod wezwaniem Świętej Małgorzaty został zbudowany w XIV wieku przez niemieckich osadników z rejonu Saksonii, przybyłych na tereny Siedmiogrodu już w XII wieku.  Bardzo charakterystycznym elementem dziedzictwa Sasów są wsie z warownymi kościołami, wpisane obecnie na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecna bryła jest efektem przebudowy z lat 1447–82. Wewnątrz kościoła uwagę zwraca polichromia w nawie głównej, wykonana ok. 1500 r., ukazująca przedstawienie Drzewa Jessego. Najcenniejszym elementem wyposażenia fary jest wspaniały poliptyk, wykonany w latach 1480–90. Całości dekoracji świątyni dopełnia jej sieciowe sklepienie. Jako ciekawostkę, można dodać, iż w 70-metrowej Wieży Trębaczy w 1476 r., na polecenie króla węgierskiego Macieja Korwina, więziony był ówczesny hospodar wołoski Wład Palownik – pierwowzór literackiego Drakuli a w roku 1567 Stefan Batory podpisał w kościele „Pacta Conventa”, co otworzyło mu drogę do polskiego tronu. Projekt badawczy mający na celu pełne skatalogowanie oraz digitalizację odkrytych zbiorów, wspierany przez niemieckie Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych, ma potrwać do końca 2023 roku.

Źródło: Bliblioteca Batthyaneum, siebenbuerger.de, TRANS.SCRIPT – The Centre for Diplomatic and Medieval Documentary Palaeography, wiki, Bezdroża.

 

 

Polub i udostępnij:
fb-share-icon0
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.