W Kazachstanie odkryto skarb scytyjskiego złota.

Do spektakularnego odkrycia złotych ozdób Scytów doszło w dolinie Eleke Sazy, w dystrykcie Tarbagatai we wschodniej części kraju. 

Archeolodzy prowadzący wykopaliska na jednym z kurhanów w nekropolii Eleke Sazy, znaleźli 85 złotych artefaktów, najprawdopodobniej części końskiej uprzęży, które badacze wydatowali na V-IV wiek p.n.e. Wszystkie zabytki są wyjątkowo kunsztownie wykonane z grubej złotej blachy i folii, co jest rzadkie ponieważ większość scytyjskich znalezisk z tego okresu wykonana jest z cienkiej folii. Zoomorficzne formy przedstawiają głównie jelenie i łosie. Niektóre wzory, na przykład nieco kocie, mitologiczne stworzenie o dużych uszach, nie były wcześniej znane. Ozdoby nie zostały znalezione wewnątrz kurhanu, ale tuż obok niego. Dodatkowo, w odległości 50 metrów od kurhanu, znaleziono ślady po kuźni brązu i złota. Choć miejsce odkrycia było znane wcześniej dzięki lokalnym przekazom, trudne górskie warunki uniemożliwiały eksplorację i badania archeologiczne rozpoczęły się tam dopiero w roku 2011. Do tej pory odkryto 350 grobowców kurhanowych, stawianych w tym miejscu na przestrzeni 1500 lat. Większość kurhanów została spenetrowana i okradziona przez poszukiwaczy skarbów, ale w 2018 roku odkryto nienaruszony grobowiec zawierający szczątki 18 letniego mężczyzny, którego po śmierci wyposażono w 5000 złotych przedmiotów, łącznie z naszyjnikiem ważącym ponad kilogram oraz mini koralikami, które wszyto mu w spodnie i buty. Archeolodzy liczą na więcej odkryć w przyszłości.

Zdjęcia: inform.kz, wiki.

About admin 483 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.