W Grecji chcą odtworzyć starożytną trasę.

W Grecji rozpoczęto prace renowacyjne na słynnej “Drodze Diolkos”, którą w starożytności transportowano towary i statki w poprzek przesmyku Korynckiego. 

Nazywana przez niektórych historyków prawdziwym cudem starożytnego świata, wybudowana z kamienia wapiennego droga, szeroka od 3.5 do 6 metrów, miała do 9 kilometrów długości i przebiegała niemal równolegle do współczesnego Kanału Korynckiego. Statki najprawdopodobniej były transportowane na ciągniętych przez ludzi lub zwierzęta kołowych platformach, na które trafiały za pomocą toczenia po drewnianych balach. Diolkos powstał po nieudanych próbach wybudowania w tym miejscu kanału, a jako jego twórcę wskazuje się często Periandera, tyrana Koryntu, gdyż na podstawie wykopalisk czas powstania drogi określono na przełom VII i VI wieku p.n.e.
 
Stosowanie diolkosa nie tylko przyśpieszało transport na tym odcinku, ale umożliwiało też omijanie niebezpiecznych dla żeglugi miejsc wokół Peloponezu. Diolkos został odkryty w latach 50. XX wieku, gdy podczas wykopalisk odsłonięto jego kamienną konstrukcję. Po zakończeniu prac, Greckie Ministerstwo Kultury i Sportu planuje odtworzenie całej trasy i udostępnienie jej zwiedzającym.
Zdjęcia: agon.archaiologia.gr, wiki, mariasrooms.gr
About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.