W Danii znaleziono wspaniale zachowany rytualny miecz sprzed 3 tysięcy lat.

Do odkrycia doszło podczas badań archeologicznych w wiosce Håre, na duńskiej wyspie Funen. Miecz wydatowano na IV fazę Epoki Brązu, co czyni go bardzo rzadkim znaleziskiem, ale co czyni go unikalnym to rewelacyjny stan zachowania. 

Wykopaliska są prowadzone w ramach całorocznego projektu badań na trasie kilkudziesięciokilometrowego gazociągu na Bałtyku. Archeolodzy z Muzeum Miejskiego w Odense prowadzili ostatni etap wykopalisk w zachodniej części wyspy, kiedy odkryli pozostałości starożytnej osady, w której 3 tysiące lat temu miecz został najprawdopodobniej złożony jako rytualny dar/depozyt – artefakt znaleziono w płytkim, wykopanym celowo dole. Miecz waży około 1,3 kg, co stanowiło znaczną i kosztowną ilość brązu w tamtym czasie. Rękojeść została odlana wraz z ostrzem miecza i pokryta drewnem oraz porożem, zapewne by polepszyć chwytliwość. Miecz składał się z różnorodnych elementów, które dokładnie zdemontowano w celu dokładnego zbadania i konserwacji. Uzwojenie (oplot) z włókna, które może być łykiem z drewna lipowego, zostało rozplątane, a drewno i elementy rogowe oddzielono od metalu ostrza. Próbka włókna roślinnego zostanie poddana badaniom metodą radiowęglową, aby dokładnie określić, kiedy miecz został wykonany. Użyty metal został prawdopodobnie sprowadzony z Europy Środkowej, a następnie poddany obróbce przez miejscowego kowala. Próbka ze stopu brązu zostanie przetestowana w celu określenia jej dokładnego składu i lokalizacji miejsca pochodzenia. Po badaniach miecz będzie można obejrzeć w muzeum Odense Møntergården.

Zdjęcia: HB, odensebysmuseer.dk, wiki.

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.