U wybrzeży Anglii zidentyfikowano wyjątkowy wrak.

Nieznana wcześniej jednostka okazała się być holenderskim statkiem wojennym z XVII wieku.

Znakomicie zachowany wrak statku, określany do tej pory jako „nieznany wrak u wybrzeży Eastbourne”, został ostatecznie zidentyfikowany jako XVII-wieczny holenderski okręt wojenny Klein Hollandia, który brał udział we wszystkich wielkich bitwach drugiej wojny angielsko-holenderskiej. Jego tożsamość została potwierdzona po żmudnych badaniach przeprowadzonych przez archeologów i naukowców po pierwszym odkryciu w 2019 r. Wrak od 1672 r. leżał na głębości 32 metrów. Materiał znaleziony na dnie morskim obejmował większość drewnianego kadłuba, armaty, płytki z włoskiego marmuru i kawałki włoskiej ceramiki. Badania petrograficzne (wykorzystanie mikroskopów do badania skał), skład mineralny i analiza izotopów pozwoliły zidentyfikować kamień jako marmur z kamieniołomów w Alpach Apuańskich, gdzie można znaleźć jedne z najlepszych marmurów we Włoszech. W 1672 roku statek był częścią eskadry eskortującej flotę Smyrny podczas żeglugi z Morza Śródziemnego do kanału La Manche w drodze do Holandii. Na wysokości wyspy Isle of Wight eskadra została zaatakowana przez angielską flotę pod dowództwem admirała Sir Roberta Holmesa, przy czym statek został poważnie uszkodzony, a jego dowódca Jan van Nes zginął w akcji. Anglicy dokonali abordażu i zdobyli statek, ale wkrótce potem zatonął on z angielskimi i holenderskimi marynarzami na pokładzie. Ta niespodziewana akcja małej eskadry przyczyniła się do rozpoczęcia trzeciej wojny angielsko-holenderskiej.
 
Wrak został po raz pierwszy zauważony jako anomalia na dnie morskim podczas badań hydrograficznych w 2015 roku, ale dopiero w 2019 roku David Ronnan, lokalny operator nurkowy, odkrył, że jest to wrak statku. „Identyfikacja Klein Hollandii pozwala na wgląd w XVII wiek, dając nam szansę poznania historii morskiej tego okresu i odkrycia skarbów, które znajdowały się pod wodą od setek lat” – stwierdzi brytyjski minister kultury, Lord Parkinson.
Źródło: Courtesy of The Guardian – Caroline Davies, Historic England, wiki.
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.