Szkoci wydadzą milion funtów na badania unikalnego skarbu.

Rząd Szkocji przyznał dotację w wysokości miliona funtów na badanie i konserwację skarbu z czasów podbojów Wikingów, który został odkryty w roku 2014 przez detektorystę. 

Wyjątkowy skarb, na który składa się ponad 100 różnych przedmiotów zostanie przebadany przez specjalistów z Narodowego Muzeum Szkocji. Naukowcy mają nadzieję, że dowiedzą się więcej o pochodzącym z X wieku skarbie, który uznawany jest za jeden z najważniejszych kiedykolwiek odkrytych na terenie Wysp Brytyjskich. Oprócz złota, srebra, szkła i cennych kamieni, w skarbie znajdują się też fragmenty tkanin, w tym najwcześniejszy fragment jedwabiu znaleziony na terenie Szkocji. Za absolutnie wyjątkowy uważa się wykonany ze srebra i złota anglo-saski krzyż, na którym przedstawiono czterech ewangelistów w symbolicznej postaci zwierząt. Skarb do niedawna uznawany był za wikiński, ale ostatnie badania, między innymi pisma runicznego na naramiennikach, wskazują na anglo-saskie pochodzenie, być może związane z obiektem kultu religijnego z tego okresu, którego pozostałości zostały odnalezione w pobliżu miejsca odkrycia skarbu. Precyzyjne badanie zabytków pochodzących z tak różnych części świata jak Irlandia, Francja oraz Bizancjum, ma potrwać trzy lata. Skarb został odkryty w roku 2014 przez 50 letniego detektorystę na terenie należącym do Kościoła Szkocji. W roku 2017, głównie dzięki publicznej zbiórce funduszy, udało się zebrać blisko dwa miliony funtów jako nagrodę dla znalazcy i by skarb nie trafił ostatecznie w prywatne ręce lub poza granice kraju. W roku 2019 Kościół Szkocji złożył pozew wobec detektorysty o odszkodowanie w wysokości połowy wypłaconej nagrody. Detektorysta miał umowę z Kościołem Szkocji, według której miał się on dzielić z tą instytucją, jako właścicielem terenu, wartością ewentualnej nagrody w przypadku cennych znalezisk, z której jednak się nie wywiązał. W Szkocji, w odróżnieniu od innych części Wielkiej Brytanii, nagroda za odkrycie skarbu przypada w całości dla znalazcy, chyba że istnieje umowa ustalająca inne zasady. Wsród szkockich detektorystów istnieje też niepisany zwyczaj o dzieleniu się nagrodą po równo z właścicielem ziemi.  Od lutego do maja 2021 skarb będzie można podziwiać na specjalnej ekspozycji w Edynburgu.

Zdjęcia: NMS, wiki, Press Association.

Polub i udostępnij:
fb-share-icon0
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.