Starożytna złota moneta upamiętniająca zabójstwo Cezara na aukcji.

Sensacja w sprawie najbardziej pożądanej monety na świecie – pojawił się trzeci egzemplarz złotego rzymskiego aureusa znanego jako “Idy Marcowe”.
 
Wybity w roku 42 p.n.e., przez Brutusa aureus upamiętnia zamach na Juliusza Cezara. Do tej pory znane były tylko dwa złote egzemplarze tego numizmatu. Pozostałe ok. 80 sztuk to srebrne denary. Aureusy były wydawane przez Brutusa tylko najważniejszym osobom wspierającym spisek przeciwko Cezarowi. Po klęsce rebeliantów, Marek Antoniusz rozkazał zebrać wszystkie sztuki i przetopić, dlatego ta moneta jest tak niezwykle rzadka i praktycznie nigdy nie jest znajdowana przez archeologów lub detektorystów. Wybita z okazji zamachu na Cezara, przedstawia w sposób bardzo bezpośredni inicjatora zamachu, Marcusa Juniusa Brutusa a na rewersie mordercze sztylety i czapkę wręczaną niewolnikom w chwili ich wyzwolenia. Co ciekawe, jednym z argumentów Brutusa, którym przekonywał spiskowców, było umieszczenie przez panującego Cezara swojej podobizny na monecie. Pochodzący z dawnej kolekcji (w rękach prywatnych conajmniej od początku XVIII wieku) aureus, który jest w niemal idealnym stanie, pojawi się na aukcji w Londynie 29 października z ceną wywoławczą 500 tysięcy funtów, choć jest pewne, że cena ta zostanie wielokrotnie przekroczona.
AKTUALIZACJA: Moneta została sprzedana za rekordową kwotę 3 milionów 240 tysięcy funtów szterlingów (4.2 milionów USD).
 
“Idy Marcowe” – w kalendarzu rzymskim święto środka miesiąca (piętnasty dzień) marca, poświęcone rzymskiemu bogowi wojny – Marsowi. Odbywał się wtedy przegląd wojsk. Jednocześnie jest to rocznica zamachu na Juliusza Cezara, 15 marca 44 p.n.e., rzymskiego polityka i dyktatora. Cezar otrzymał 23 ciosy sztyletem, zadane przez kilkudziesięciu zamachowców. Organizatorem zamachu był Marek Juniusz Brutus, protegowany Cezara, który miał romans z jego matką.
Zdjęcia: wiki, WD, HB.
About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.