Spektakularne odkrycia w Chinach mogą zmienić historię.

Chińscy archeolodzy ogłosili bardzo ważne odkrycie na stanowisku Sanxingdui w prowincji Syczuan, w środkowej części kraju. Badacze odkryli dużą ilość unikalnych zabytków ze złota, brązu i innych surowców, mających około 3 tysięcy lat.

Położone w pobliżu nowoczesnego miasta Sanxingdui, (Kopiec/kurhan Trzech Gwiazd) to unikalne stanowisko archeologiczne, które odkryto przypadkowo w roku 1929. Badane od lat 80 XX wieku, dostarczyło wielu spektakularnych zabytków, które badacze identyfikują z królestwem Shu, uważając, że Sanxingdui, było jego stolicą w latach 2050 – 1250 p.n.e. Wykopaliska odsłoniły ruiny chronionego murami miasta, o powierzchni niecałych 4 kilometrów kwadratowych, założonego około roku 1600 p.n.e. Miasto otaczały głębokie na 2 do 3 metrów kanały, nawadniające okoliczne pola a cały ośrodek był podzielony, według centralnej osi, na część rytualną, mieszkalną i przemysłową. Do pierwszego odkrycia doszło w roku 1929, gdy lokalny farmer kopiąc studnię odnalazł zabytkowe przedmioty z jadeitu. Archeolodzy bezskutecznie poszukiwali dokładnej lokalizacji do roku 1986, gdy równie przypadkowo odkryto rytualne doły zawierające tysiące bezcennych zabytków ze złota, brązu, jadeitu, kości słoniowej oraz ceramiki. Badacze byli całkowicie zaskoczeni skalą odkrycia oraz charakterem zabytków, diametralnie innych od tych uznanych za typowe dla starożytnej sztuki chińskiej. Charakterystyczne dla rzeźb są bardzo wyraźnie zaznacone oczy postaci. Co ciekawe, według jednej z kronik chińskich, napisanej wlatach 265- 420 n.e., królestwo Shu miało być założone przez Canconga (蠶叢), który miał “wystające oczodoły”. Najnowsze odkrycie to sześć kolejnych dołów rytualnych zawierających ponad 500 przedmiotów sprzed 3 tysięcy lat. Prostokątne doły mają od 3.5 do 19 metrów średnicy i według kierującego pracami archeologa Tang Fei, były miejscem w którym mieszkańcy miasta składali ofiary niebu, Ziemi, przodkom oraz modlili się o pomyślność. Wśród znalezisk są przedmioty pokazujące niezwykły kunszt artystyczny, w tym złote maski, biżuteria, misternie rzeźbiony brąz i inne. Podczas przełomowych wykopalisk, w których brało udział ponad 30 różnych instytucji badawczych, zastosowano najnowsze zdobycze technologiczne i wybudowano specjalne hermetyczne pawilony, w których pracowali archeolodzy, wyposażone w dźwigi, kamery i inne przyrządy pomocne w badaniach i konserwacji. Badacze podkreślają niezwykłą wagę odkrycia i jego potencjał na zmianę sposobu postrzegania rozwoju starożytnych Chin oraz Epoki Brązu.

Zdjęcia: Sichuan Provincial Cultural Relics and Archaeology Research Institute, CGTN, CNN, wiki.

About admin 483 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.