Słynny skarb Gór Skalistych trafia na aukcję.

Przedmioty z odkrytego w roku 2020 skarbu, którego poszukiwaniami przez dekadę żyła Ameryka, zostały wystawione na aukcję.

Tak zwany skarb Fenna składał się głównie ze złota i klejnotów, które Forrest Fenn, handlarz dziełami sztuki i autor z Santa Fe w Nowym Meksyku, ukrył w Górach Skalistych w Stanach Zjednoczonych. Skarb został znaleziony około dziesięć lat później w 2020 roku w Wyoming przez początkowo anonimowego poszukiwacza skarbów, który okazał się być byłym dziennikarzem i studentem medycyny Jackiem Stuefem. Próbując uszanować to, co uważał za życzenia Fenna po jego śmierci we wrześniu 2020 r., znalazca odmówił ujawnienia lokalizacji miejsca odkrycia skarbu. Publiczne poszukiwanie skarbu, które doprowadziło do jego odkrycia, rozpoczęło od ukrycia przez Fenna skarbu „gdzieś w Górach Skalistych” w 2010 roku, a następnie opublikowania przez niego serii wskazówek, zawartych w napisanych przez niego poematach. Według Fenna, podczas trawających dekadę poszukiwań, ślady skarbu tropiło ponad 300 000 osób. Kilku poszukiwaczy skarbów zginęło w trakcie eksploracji. Przedmioty wystawione na licytacji obejmują prawie 500 przedmiotów w tym samorodki złota, monety i biżuterię, oraz zabytki sztuki prekolumbijskiej. Szczególnie wyjątkowym przedmiotem jest mały, zapieczętowany woskiem szklany słoik, który podobno zawiera autobiografię Fenna. Aucja online potrwa do 12 grudnia.

Forrest Fenn (22 sierpnia 1930 – 7 września 2020) był pilotem Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych , uzyskując stopień majora. Został odznaczony Srebrną Gwiazdą za swoją służbę w wojnie w Wietnamie, gdzie odbył 328 misji bojowych w ciągu 365 dni. Odszedł z Sił Powietrznych i prowadził Galerię Arrowsmith-Fenn. Galeria znajdowała się w Santa Fe w Nowym Meksyku i sprzedawała różnorodne artefakty, obrazy, rzeźby z brązu i inną sztukę rdzennych Amerykanów, w tym sfałszowane kopie dzieł Modiglianiego, Moneta, Degasa i innych artystów. Galeria podobno zarabiała 6 milionów dolarów rocznie. W 1988 roku u Fenna zdiagnozowano raka i podano prognozę, że jest on prawdopodobnie nieuleczalny. To zainspirowało go do ukrycia skrzyni ze skarbami i rozpoczęcia publicznych poszukiwań. Rozważał również wykorzystanie tego miejsca jako miejsca ostatecznego spoczynku. Fenn wyzdrowiał i w 2010 roku opublikował książkę “The Thrill of the Chase: A Memoir”, zbiór opowiadań bazujących na swoich przeżyciach. W książce opisał skrzynię skarbów, która, jak powiedział, zawierała samorodki złota, rzadkie monety, biżuterię i kamienie szlachetne. Napisał też, że ukrył skrzynię „w górach gdzieś na północ od Santa Fe”. Fenn stwierdził, że historie w książce zawierały wskazówki dotyczące lokalizacji skrzyni, a wiersz znaleziony w rozdziale „Złoto i więcej” zawierał dziewięć wskazówek, które doprowadzą poszukiwacza do skrzyni. Książka i historia Fenna skłoniły do ​​​​poszukiwania skarbów w Górach Skalistych w Nowym Meksyku, Kolorado, Wyoming i Montanie. Wartość skrzyni oszacowano na 2 miliony dolarów, w zależności od wyceny przedmiotów.

Źródło: Heritage Auctions, Out There Colorado com, wiki.

Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.