Skarby świętego źródła w Italii.

Emanuele-Mariotti-e-Jacopo-Tabolli

Podczas wykopalisk archeologicznych w pobliżu Sieny, odkryto rzymskie święte źródło i cenne zabytki zostawiane tam przez wiernych.

San Casciano dei Bagni to niewielka i bardzo malownicza miejscowość, położona 70 kilometrów na południowy wschód od Sieny, znana z historycznej zabudowy i wód termalnych. Rzymskie inskrypcje, dedykowane różnym bóstwom, znane były od XVI wieku i termy doceniane były przez florenckich Medyceuszy, ale dopiero podczas badań archeologicznych, rozpoczętych w roku 2016, na jaw wyszła prawdziwa skala tamtejszego sanktuarium. Podczas ostatniego sezonu badawczego, archeolodzy z Uniwersytetu w Sienie, Dublinie i na Cyprze, odkryli pozostałości monumentalnej bramy prowadzącej do sanktuarium oraz część ołtarza dedykowanego Apollowi. Wkrótce odkryto też ołtarze dedykowane Izydzie oraz Fortunie Primigenii. Znaleziono też inskrypcje odwołujące się do Eskulapa i Higiei. To międzynarodowe i rozległe sanktuarium pochodzi z czasów panowania Oktawiana Augusta (27 p.n.e. – 14 n.e.) i po pożarze w połowie I wieku n.e., uległo znacznej rekonstrukcji. Najnowsze badania wykazują, że rzymska świątynia została postawiona na wcześniejszym miejscu kultu, prawdopodobnie wczesno-etruskim. Archeolodzy dotarli do bezpośredniej wartstwy depozytowej pozostawianej przez pielgrzymów i wiernych – pod wyrytą w kamieniu głową byka, w mule na głębokości 2 metrów, odkryto doskonale zachowane setki monet, statuetki z brązu, miniaturowe przedstawienia różnych części ciała, ofiarowanych przez osoby cierpiące na różnorakie choroby, oraz inne zabytki. Jednym z najciekawszych znalezisk były wyryte w skalnym obramowaniu źródła (wykonanym z trawertynu) ślady stóp, zarówno dorosłych jak i dzieci. Ślady te wyryto tak jakby stopy były obute w sandały a wewnątrz znaleziono pozostałości po srebrze i ołowiu, co oznacza, że w czasie funkcjonowania sanktuarium ślady te lśniłyby tuż pod powierzchnią wody. Tego typu wotywne pozostałości związane są najczęściej z kultem Serapisa i Izydy. Prawdopodobnie wierni kroczyli “śladem bogów” wokół świętego źródła, by zapewnić sobie ich przychylność. Lokalne władze chcą by po zakończeniu badań utworzyć w tym miejscu park archeologiczny, sąsiadujący ze współczesnymi termami.

Zdjęcia: HB, ANSA, Siena Municipality, wiki.

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.