Skarb buntowników – prawie 10 tysięcy rzymskich monet odkryto w Anglii.

Detektorysta odkrył potężny skarb monet z czasów buntu w Imperium Rzymskim w III wieku n.e.

Do odkrycia doszło w pobliżu miejscowości Huntingdon, w środkowo-wschodniej części kraju. 9724 monety znajdowały się w dwóch ceramicznych pojemnikach, włożonych jeden w drugi. Badacze sądzą, że pierwszy pojemnik zaczął pękać pod wpływem wagi monet, więc konieczne było użycie większego naczynia. Skarb był częściowo rozproszony, zapewne przez prace rolne – detektorysta odkrył najpierw kilka monet i gdy zorientował się, że dotarł do głównej części skarbu, przykrył wykopany otwór, zabezpieczył miejsce odkrycia i powiadomił o znalezisku archeologów, którzy w ciągu dwóch dni wykopalisk wydobyli całość skarbu. Numizmaty zostały wybite w latach 251-274 i według badaczy zostały zakopane tuż po upadku Cesarstwa Galijskiego, samozwańczego cesarstwa powołanego między rokiem 259 a 260 w zachodniej części Cesarstwa Rzymskiego. Skarb zostanie teraz poddany procesowi niezależnej wyceny. Po ustaleniu ceny rynkowej, wartością nagrody podzielą się ze sobą znalazca oraz właściciel terenu, na którym doszło do odkrycia. Dwa muzea w hrabstwie Camridgeshire wyraziły już chęć zakupu skarbu.

Cesarstwo galijskie (łac. Imperium Galliarum) – samozwańcze cesarstwo powołane między 259 a 260 w zachodniej części Cesarstwa Rzymskiego przez uzurpatora Postumusa, w okresie kryzysu wieku III. Istniało do 274. Składało się z części rzymskich prowincji Galia, Hispania, Betyka, Brytania.

Kryzys wywołało wzięcie do niewoli cesarza Waleriana I przez sasanidzkich Persów. Seria rewolt wojska w prowincjach naddunajskich doprowadziła do odsłonięcia bronionej przez Postumusa linii Renu. Ten wykorzystał osłabienie armii rzymskiej, zabił syna cesarza Galiena Salonina i sam obwołał się cesarzem w Colonia Agrippina. Utworzył nowe cesarstwo ze stolicą w Trewirze, powołał wzorowaną na rzymskiej własną hierarchię urzędniczą. W 261 odparł atak Franków i Alemanów, którzy przekroczyli Ren.

Sytuacja gospodarcza i społeczna w tym młodym Cesarstwie przedstawiała się tragicznie, więc, gdy w 273/4 n.e. cesarz Aurelian przekroczył Alpy i najechał Cesarstwo Galijskie, jego ówczesny cesarz Tetryk II poddał się bez oporów, a Imperium Galliarum zostało bezboleśnie wcielone do Imperium Rzymskiego.

Źródła: BBC, British Museum, wiki.

About admin 483 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.