Rzymskie mauzoleum w sercu Londynu.

Wyjątkowo rzadkie mauzoleum z czasów rzymskich odkryli archeolodzy z Muzeum Londyńskiego.

Do odkrycia doszło podczas badań wykopaliskowych poprzedzających prace deweloperskie w Liberty of Southwark, w bezpośredniej bliskości stacji London Bridge. Dokładnie na tym samym stanowisku w roku 2022 odkryto jedną z największych londyńskich rzymskich mozaik (na zdjęciu poniżej). Najnowsze odkrycie jest co najmniej tak wyjątkowe – Pozostałości mauzoleum (rodzaj monumentalnego grobowca) obejmują ściany i podłogę wewnętrzną. W jego centrum znajduje się efektowna mozaika otoczona podwyższoną platformą, na której umieszczone były pochówki. Zachowały się również najniższe stopnie wejściowe do konstrukcji. Co istotne, ten poziom zachowania wnętrza sprawia, że jest to najlepiej zachowane rzymskie mauzoleum, jakie kiedykolwiek odkryto w Wielkiej Brytanii. Antonietta Lerz, starsza archeolożka w MOLA (Museum of London Archaeology) stwierdziła: „To stosunkowo niewielkie stanowisko w Southwark jest mikrokosmosem zmieniających się losów rzymskiego Londynu – od wczesnej fazy rozbudowy Londynu i bogato zdobionych budynków rzymskich, aż po późniejszy okres rzymski, kiedy osada kurczy się i staje się spokojniejszą przestrzenią, w której ludzie wspominają swoich zmarłych. Zapewnia fascynujący wgląd w warunki bytowania i styl życia w tej części miasta w okresie rzymskim”. Mauzoleum przeszło znaczące modyfikacje w ciągu swojego funkcjonowania – archeolodzy odkryli drugą mozaikę bezpośrednio pod pierwszą – co wskazuje na to, że podłoga konstrukcji została podniesiona. Obie mozaiki mają podobny wzór, z centralnym kwiatem otoczonym wzorem koncentrycznych kręgów osadzonych w obramowaniu utworzonym z małych czerwonych płytek. Ściany konstrukcji zostały prawie całkowicie rozebrane, prawdopodobnie w okresie średniowiecza, w celu ponownego wykorzystania materiałów w innym miejscu. Jednak wszystko wskazuje na to, że był to pokaźny budynek, wysoki na około dwie kondygnacje, wymagający podparcia dużymi przyporami w rogach. Oprócz mozaik w mauzoleum znajdowała się podwyższona platforma utworzona z płytek połączonych odporną na ścieranie i wodoodporną różową zaprawą znaną jako opus signinum. Platforma określała miejsca pochówków rozmieszczonych wokół trzech boków konstrukcji, równolegle do ścian. (Na ostatnim zdjęciu rekonstrukcja mauzoleum).

Z mauzoleum korzystali bogatsi członkowie społeczeństwa rzymskiego. Mógł to być też grobowiec rodzinny lub być może należał on do “klubu pogrzebowego”, którego członkowie płacili miesięczną opłatę za możliowść bycia pochowanym wewnątrz. Archeolodzy nie znaleźli żadnych trumien ani pochówków, które pierwotnie znajdowałyby się w mauzoleum. Odkryto jednak ponad 100 monet, a także kilka kawałków złomu, fragmenty ceramiki i dachówki. Ponadto obszar bezpośrednio otaczający mauzoleum zawierał ponad 80 rzymskich pochówków, w tym przedmioty osobiste, takie jak miedziane bransoletki, szklane paciorki, monety, ceramikę, a nawet kościany grzebień.

Źródło: The dig Liberty of Southwark, MOLA, HB, wiki.

About admin 483 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.