Podczas budowy metra w Amsterdamie odkryto tysiące przedmiotów codziennego użytku, od wczesnego średniowiecza do czasów współczesnych.
Program budowy linii Północ-Południe trwał 15 lat i pochłonął potężny budżet. Miejscy archeolodzy mieli za zadanie dokładne przeszukiwanie wydobywanej ziemi w nadziei na odnalezienie śladów przeszłości tego arcybogatego miasta. Dziś owoce ich podziemnej pracy można zobaczyć na stacji Rokin, jednym z ośmiu przystanków na trasie i jednocześnie imponującym podziemnym muzeum archeologicznym, w którym można przyjrzeć się prawie 10 tysiącom artefaktów. Stacja, która sama w sobie jest warta odwiedzenia, jest świadectwem nie tylko bogatego dziedzictwa, na którym zbudowano Amsterdam, ale także inżynierów i archeologów, którzy tak ciężko pracowali, aby je zachować. Owoce ich pracy są wyeksponowane w dwóch szklanych gablotach umieszczonych między schodami ruchomymi, po jednej na każdym końcu stacji. Znaczna liczba tych artefaktów została znaleziona w okolicach Rokin, dzielnicy położonej wzdłuż głównej rzeki Amstel, która znajdowała się w sercu rozwijającego się od XIII wieku Amsterdamu. Drogi wodne często stają się wysypiskami śmieci, gromadzącymi obiekty na przestrzeni wieków. Nie inaczej było w przypadku koryta rzeki Amstel wokół Rokin. Zanim rozpoczęto prace miasto miało w swoich zbiorach tylko około 70 tysięcy różnego rodzaju zabytków archeologicznych. Podczas konstrukcji linii metra znaleziono dziesięć razy tyle artefaktów. Aby umożliwić ludziom oglądanie zabytków z Rokin w komforcie domowego zacisza, utworzono internetową bazę danych podziemnych odkryć, zawierającą prawie 20 000 artefaktów, które szczegółowo opisano. Są w niej setki monet, drobna biżuteria i przedmioty codziennego użytku, pokazujące bujne życie miasta na przestrzeni ponad tysiąca lat.
Okrzyknięta jednym z najtrudniejszych projektów infrastrukturalnych w Holandii, linia północ-południe została zainaugurowana w lipcu 2018 roku. Trasa ma prawie 10 kilometrów długości i biegnie pod historycznym centrum miasta, głównym dworcem kolejowym i kanałem wodnym, który oddziela północ miasta od jego centrum. Linia łączy dzielnice, takie jak północne przedmieścia (wcześniej niepołączone koleją) z centrum miasta, eliminując potrzebę przeprawy promem przez kanał lub przejazdu przez tunel. Zmniejszyła również o połowę 30-minutowy czas podróży wymagany do przemierzenia miasta z północy na południe. Zaraz po otwarciu linii codziennie korzystało z niej około 120 000 osób dojeżdżających do pracy.
Źródło: CNN Travel (Anne Pinto Rodrigues), Monuments and Archaeology City of Amsterdam, Below The Surface Amsterdam.