Podróż w czasie – wspaniałe odkrycie na amerykańskim strychu.

Mężczyzna który kupił budynek w niewielkiej miejscowości w stanie Nowy Jork w USA, odkrył w nim zapomniany strych pełen zdjęć, sprzętu fotograficznego i pamiątek po fotografiku, który pracował tam na przełomie XIX i XX wieku.

Do odkrycia doszło w miejscowości Canandaigua w północno-wschodniej części USA. Gdy David Whitcomb, lokalny prawnik, kupił trzy pietrowy budynek w miasteczku by powiększyć przestrzeń biurową swojej firmy, nie spodziewał się, że odkryje w nim prawdziwy skarb. Budynek nadawał się do kapitalnego remontu i podczas inspekcji nowy właściciel zwrócił uwagę na to, że pod podwieszanym sufitem, na ostatniej kondygnacji, widoczne są deski, co mogło wskazywać na podłogę jeszcze jednego pomieszczenia. Rzeczywiście mężczyzna odkrył strych, o którego istnieniu najwyraźniej zapomnieli poprzedni właściciele budynku. W świetle latarki Whitcomb zobaczył całe rzędy pięknie zdobionych ram i masę różnego rodzaju przedmiotów. Jak się szybko okazało była to część pracowni lokalnego fotografika-portrecisty, Jamesa Ellery Hale’a, który pracował tam w latach 1892-1920. Wśród znalezisk są bardzo rzadkie portrety sufrażystek, w tym Susan B. Anthony (1820-1906), liderki ruchu walki na rzecz praw kobiet. Kolekcja znalezisk, wśród których jest pond 50 szklanych negatywów, zdjęcia, sprzęt fotograficzny, listy i inne pamiątki, wyceniana jest wstępnie na 100 tysięcy dolarów. Nowy właściciel na razie poświęcił się katalogowaniu i konserwacji zabytków. “To jak podróż w czasie a ja uwielbiam historię” – powiedział.

Zdjęcia: Tina Macintyre-Yee. Rochester Democrat and Chronicle. 

Polub i udostępnij:
fb-share-icon0
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.