Odnaleziono zaginioną starożytną wyspę

1x

 

Badania geologiczne pokazały, że jeden z półwyspów w badanym rejonie był w starożytności wyspą, która z czasem, w wyniku nanoszenia przez morze piasku, została połączona z lądem stałym. Badacze nie mają wątpliwości, że odkryte miejsce było jedną z Wysp Arginuzyjskich, niezwykle ważnej lokacji w starożytności, znanej między innymi ze słynnej Bitwy pod Arginuzami, starcia Sparty z Atenami w roku 406 pn.e. która była najwiekszym starciem morskim Wojny Peloponeskiej a która, mimo zwycięstwa Ateńczyków, związana jest z tragedią i skandalem – duże straty wśród dobrze urodzonych Ateńczyków wywołały szok w mieście i stratedzy dowodzący w bitwie zostali złożeni z urzędów, a następnie skazani na śmierć – zarzucono im, że nie ratowali tonących.

Jest to też lokalizacja portu Kane, wybranego przez Rzymian podczas wojny z Antiochusem III w latach 190-191 p.n.e. Naukowcy podejmą teraz bardziej szczegółowe badania, które pomogą odsłonić nieco więcej tajemnic tego ważnego portu i strategicznej lokacji oraz poznać szczegóły procesu, w którym Kane stało się zapomnianym półwyspem.

12079215 10207592554234280 4436944571243180843 n

 

1xx

(Hurriyet Daily News, Dogan News, D. Mail)

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.