Odkryto miasto chrześcijańskich poławiaczy pereł.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich odkryto przedislamską osadę, która była centrum poławiania pereł około 1400 lat temu.

Archeolodzy poinformowali w poniedziałek, że na wyspie Al-Siniyah odkryto najstarsze miasto perłowe w Zatoce Perskiej. Artefakty znalezione w mieście na wyspie Siniyah w pobliżu Umm al-Quwain, w którym w setkach domów prawdopodobnie mieszkały tysiące ludzi, pochodzą z przedislamskiej historii regionu pod koniec VI wieku n.e. Chociaż w tekstach historycznych wspominano o starszych miastach perłowych, po raz pierwszy udało się fizycznie znaleźć jedno z tych starożytnych miejsc w krajach Zatoki Perskiej. Wcześniej odkryto tu chrześcijański klasztor, którego powstanie datuje się na lata 534-656 a więc przed rozprzestrzenieniem się religii muzułmańskiej w tym rejonie.  W jego skład wchodził jednonawowy kościół, kilka przylegających pomieszczeń, w których mieściła się chrzcielnica oraz piec do pieczenia chleba. Na zdjęciach widać także pozostałości innego, czteroizbowego budynku z wewnętrznym dziedzińcem. Mogła to być rezydencja opata klasztoru lub biskupa. Miasto znajduje się bezpośrednio na południe od klasztoru, na jednym z krańców wyspy i rozciąga się na około 12 hektarach powierzchni. Badacze odkryli różnorodne domy, począwszy od ciasnych kwater po bardziej rozległe domy z dziedzińcami, co sugeruje różne warstwy społeczne. Miasto było permanentnie/całorocznie zamieszkane, w przeciwieństwie do innych tego typu związanych z połowem pereł, zasiedlanych sezonowo. Wewnątrz budynków archeolodzy odkryli luźne perły i ciężarki do nurkowania, które pływacy używali do jak najszybszego nurkowania na dno morskie, wstrzymując oddech na czas polowania. W innych miejscach na wyspie znajdują się stosy muszli małży, odrzuconych po polowaniu na perły, które tworzą ogromne wzgórza o rozmiarach przemysłowych. W wykopaliskach brali udział badacze z Wydziału Turystyki i Archeologii Umm al-Quwain, Uniwersytet ZEA, Włoska Misja Archeologiczna w emiracie oraz Instytut Badań nad Starożytnym Światem na Uniwersytecie Nowojorskim. Umm al-Quwain, najmniej zaludniony emirat w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, planuje zbudować w tym miejscu centrum dla zwiedzających.

Źródło: Times of Israel, Associated Press, Aleteia org, Planet Labs LBC, Kamran Jebreili, حيفة الاتحاد, aletihadae.

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.