W dniach 15 i 29 stycznia 2021 roku odbyły się spotkania zarządu Fundacji Poszukiwacze.org, podczas których ustalaliśmy strategię naszej aktywności na najbliższe lata. W związku z utrzymującą się pandemią nie jest możliwe precyzyjne ustalenie dat ewentualnych działań terenowych, dat podróży itd. Zarząd skupił się więc na ustaleniu priorytetów i harmonogramu prac badawczych i logistycznych, które mają na celu przygotowania do prowadzenia konkretnych projektów w najbliższych latach. Poniżej kilka wybranych projektów, nad którymi już rozpoczęliśmy prace.
Wyspa Skarbów – w poszukiwaniu złota konkwistadorów na Karaibach.
-
Nasz projekt poszukiwawczy na wyspie Dominika wchodzi w drugą fazę, w której skupimy się na poszukiwaniach jaskini Indian Kalinago na lądzie. Ze względu na bardzo wymagający teren konieczne jest opracowanie właściwej logistyki. Rozpoczynamy też kompletowanie ekipy badawczej, opartej głównie o speleologów oraz geologów.
W krainie zwierząt, ludzi i bogów – śladami Polaków w Mongolii.
-
Rozpoczynamy prace badawcze, których celem jest wytypowanie rejonu planowanej wyprawy do Mongolii, podczas której chcemy zweryfikować pewne wydarzenia (szczegóły planowanego projektu opiszemy niebawem), opisane przez Polaków, którzy przebywali w tym rejonie podczas wojny domowej w Rosji, w latach 1917-1921.
Zatopione skarby króla Babilonu.
-
Przygotowujemy materiały do planowanego projektu eksploracyjnego na terenie Iraku. Więcej szczegółów wkrótce.
Zaginiona królowa – poszukiwania pola bitwy Celtów z Rzymianami.
-
Będziemy kontynuować poszukiwania zaginionego pola bitwy w Wielkiej Brytanii, na którym plemiona celtyckie, pod wodzą królowej Boudiki, starły się z rzymskimi legionistami podczas słynnej antyrzymskiej rebelii. Lokalizacja tej największej w historii Wysp Brytyjskich bitwy, i jednej z największych w historii Europy, oraz grobowca królowej Boudiki, pozostaje jedną z najciekawszych niewyjaśnionych zagadek starożytności. Prace będą prowadzone w koordynacji i przy wsparciu członków Polskiego Klubu Eksploracji Historycznej “PHEC Thesaurus”, którzy zainicjowali te poszukiwania w roku 2009.
Śladem skarbu templariuszy.
-
Kontynuacja poszukiwań śladów działalności mnichów-rycerzy w Ziemi Świętej oraz na Cyprze, którą rozpoczęliśmy w roku 2019. Kolejna faza projektu to ewidencjonowanie posiadłości templariuszy i weryfikacja informacji w terenie.
Polacy za złotem – na tropie polskich poszukiwaczy w Australii.
-
Chcemy przyjrzeć się bliżej często zapomnianej działalności polskich pionierów eksploracji w Australii. Rozpoczynamy zbieranie informacji i materiałów, które w założeniu mają zaowocować ciekawym projektem badawczym.
Powyższe projekty nie wyczerpują listy interesujących nas zagadnień, którą w zależności od zmieniających się okoliczności będziemy poszerzać i uzupełniać. Terminy naszych działań będą oczywiście uzależnione od sytuacji związanej z obostrzeniami podróży, możliwościami logistycznymi i innymi czynnikami.
Już w bieżącym roku zamierzamy rozpocząć projekty badawcze także na terenie Polski. Więcej szczegółów na ten temat już wkrótce.
Fundacja zamierza wkrótce utworzyć radę ekspercką, złożoną z naukowców i specjalistów, która będzie wspierała nasze działania. Zgodnie z pierwotnymi założeniami, zamierzamy także być otwarci na partycypację osób, które są zainteresowane naszymi projektami. Prosimy o kontakt wszystkie osoby, które w jakiś sposób mogą wesprzeć nasze działania.
Zarząd debatował także nad sposobami finansowania badań, przyszłością naszego portalu oraz działań medialnych. Pragniemy aby nasz portal i aktywność medialna jak najbardziej odpowiadała Państwa zainteresowaniom, pozostając przy tym wolną od działań stricte komercyjnych. W przygotowaniu jest ankieta z kilkoma propozycjami, z którymi chcemy się do Państwa zwrócić, aby wspólnie ustalić kierunek naszych przyszłych działań.
Zarząd Fundacji Poszukiwacze.org
Od lewej: Patryk Muntowski, Anna Brzezińska, Igor Murawski, Piotr Maszkowski.