“Maria o niepokalanym życiu” – ciekawe odkrycie w Izraelu.

Kim była Maria? W Parku Narodowym Nizzana w Izraelu odkryto kamień nagrobny  z greckim napisem z końca okresu bizantyjskiego.

Okrągły kamień ma około 25 cm. średnicy i był użyty jako część nagrobka na jednym z cmentarzy otaczających starożytną osadę. Kamień został znaleziony przez pracownika “Projektu 500” z izraelskiego Urzędu ds. Przyrody i Parków, podczas czyszczenia i przygotowywania ścieżek przyrodniczych w Parku Narodowym. Kamień początkowo pozostawiono przy ścieżce, ale David Palmach, dyrektor Wioski Edukacyjnej, zauważył inskrypcję, więc sfotografował i zabezpieczył zabytek. Napis został odszyfrowany przez dr Leah Di Segni z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie i odnosi się do „Błogosławionej Marii, który żyła niepokalanym życiem” i która zmarła 9 lutego. Zabytek wydatowano na przełom VI i VII wieku n.e. Według Tali Erickson-Gini z Israel Antiquities Authority, „Nizzana jest znana jako kluczowe miejsce w badaniach nad przejściem od okresu bizantyjskiego do wczesnego islamu. W piątym i szóstym wieku n.e. Nizzana miała kluczową rolę dla okolicznych wiosek i osad. Znajdowała się tam między innymi forteca wojskowa, a także kościoły, klasztory i hostel, który służył chrześcijańskim pielgrzymom podróżującym do klasztoru Świętej Katarzyny na Synaju”. Nizzana została założona już w III wieku p.n.e. jako nabatejski punkt postojowy na głównym szlaku handlowym. Miejsce to było zamieszkane sporadycznie przez około 1300 lat, aż zostało opuszczone w X wieku n.e. i zapomniane. Wykopaliska archeologiczne na tym stanowisku, prowadzone w latach trzydziestych XX wieku, zaowocowały między innymi odkryciem archiwum papirusów, w których wymieniona była nazwa „Nessana”. Nagrobek opisujący Marię jest podobny w stylu do innych kamieniami upamiętniających chrześcijan pochowanych w kościołach i cmentarzach wokół Nizzany, które zostały odkryte podczas wcześniejszych wykopalisk.

Teksta na podstawie komunikatu IAA.

Zdjęcia: wiki, IAA, Daily Mail.

Polub i udostępnij:
fb-share-icon0
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.