Mapa skarbów, sztuczna inteligencja i meteoryty.

Międzynarodowa grupa badaczy odkryła na Antarktydzie meteoryt ważący prawie 8 kg, oraz kilka mniejszych, używając specjalnych algorytmów i technik mapowania stworzonych przez sztuczną inteligencję.

Ekspedycja, w której skład wchodziła Vinciane Debaille (kierowniczka) z Université Libre de Bruxelles (FNRS-ULB); Maria Schönbächler (ETH-Zurych), Ryoga Maeda (VUB-ULB) oraz Maria Valdes z Field Museum i University of Chicago, odkryła łącznie pięć meteorytów w tym okaz ważący 7.6 kg. Naukowcy jako pierwsi zbadali potencjalne nowe miejsca meteorytów zmapowane przez Veronikę Tollenaar, studentkę glacjologii na ULB, za pomocą zdjęć satelitarnych. Antarktyda to jedno z najlepszych miejsc na świecie do polowania na meteoryty. Dzieje się tak częściowo dlatego, że jest to de facto pustynia, a jej suchy klimat ogranicza stopień wietrzenia kamiennych gości z kosmosu. Poza suchymi warunkami krajobraz jest idealny do polowania na meteoryty: czarne kosmiczne skały wyraźnie wyróżniają się na tle zaśnieżonych połaci. Nawet gdy meteoryty zatapiają się w lodzie, wirujący ruch lodowców na skałach leżących pod nimi pomaga ponownie odsłonić meteoryty w pobliżu powierzchni błękitnych pól lodowych kontynentu. Naukowcy przewidują, że w rejonie arktycznym znajduje się jeszcze około 300 tysięcy nieodkrytych meteorytów, które mogą dostarczyć badaczom niezwykle ważnych informacji dotyczących między innymi momentu utworzenia i ewolucji Układu Słonecznego oraz początków życia na naszej planecie. Maria Valdes, z Field Museum i University of Chicago, szacuje, że z około 45 tysięcy meteorytów znalezionych na Antarktydzie w ciągu ostatniego stulecia tylko około stu jest rozmiaru świeżo odkrytego okazu lub większych. „W przypadku meteorytów rozmiar niekoniecznie ma znaczenie bo nawet mikrometeoryty mogą być niezwykle cenne z naukowego punktu widzenia”, mówi Valdes, „ale oczywiście znalezienie tak dużego meteorytu jak ten jest rzadkie i naprawdę ekscytujące”. Wyjątkową cechą tej ekspedycji była „mapa skarbów” stworzona przy użyciu sztucznej inteligencji. Naukowcy z Uniwersytetu w Delft ora ULB w Brukseli połączyli różne rodzaje obserwacji w algorytmie uczenia maszynowego, dzięki czemu byli w stanie z dużym prawdopodobieństwem zidentyfikować strefy, w których można znaleźć meteoryty. Badacze szacują, że ich mapa jest dokładna w conajmniej 80% i umożliwia prowadzenie poszukiwań każdej zainteresowanej osobie. “Mapa skarbów” jest dostępna na stronie internetowej www.wheretocatchafallingstar.science, gdzie, nie wychodząc z domu, każdy może przeszukiwać kontynent antarktyczny i eksplorować miejsca o dużym potencjale znalezienia kosmicznych skarbów.

Źródła: Maria Valdes, Field Museum, Psych org,

https://tudelft.pageflow.io/meteorite#327943 

https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.abj8138

About admin 483 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.