Legendarny czołg w rekonstrukcji.

W Szwajcarii trwają prace nad pełną rekonstrukcją “Tygrysa Królewskiego”, jednego z najsłynniejszych czołgów II wojny światowej.

Panzerkampfwagen VI Ausf. B Tiger II (Sd.Kfz.182), potocznie Königstiger – to niemiecki czołg ciężki, największy i najcięższy czołg II wojny światowej użyty w walce. Ten konkretny egzemplarz służył w 506 batalionie czołgów ciężkich, walczącym na Froncie Zachodnim. Czołg został prawdopodobnie darowany Szwajcarom przez Francję tuż poz zakończeniu wojny. Historycy sądzą, że mógł on brać udział w Bitwie pod Arnhem oraz Bitwie o Ardeny (Battle of the Bulge) na przełomie roku 1944 i 1945. Do Muzeum Wojskowości w Full-Reuenthal, w północnej Szwajcarii, czołg trafił w roku 2006, w bardzo kiepskim stanie, po długim okresie zaniedbania, gdy przetrzymywany był na zewnątrz bez żadnych zabezpieczeń. Od tego czasu trwa żmudny proces konserwacji i rekonstrukcji, często w oparciu o pozyskane brakujące części – fragment lufy przywędrował do muzeum z Polski, gdzie miał służyć jako rzeczny pal do cumowania łodzi. Rekonstruktorzy mają nadzieję, że 68 tonowy kolos, wyposażony silnik V12 o mocy 700KM, jeden z zaledwie około 490 wybudowanych podczas wojny, stanie się drugim jeżdzącym Tygrysem Królewskim na świecie. Rekonstrukcja czołgu odbywa się głównie dzięki prywatnym darczyńcom, którzy zostaną zaproszeni na jazdy próbne po zakończeniu prac.
 
Źródło: Reuters, wiki. Zdjęcia: Arnd Wiegmann, wiki.
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.