Kolejne fantastyczne odkrycie w Egipcie!

Dobra passa egiptologów trwa – W nekropolii w pobliżu Sakkary odkryto świątynię grobową królowej Nearit, żony faraona Tetiego, oraz liczne zabytki.
Do odkrycia doszło w pobliżu piramidy faraona Tetiego w Sakkarze, panującego w starożytnym Egipcie około 4300 lat temu. W sumie odkryto 52 szyby grobowe, każdy na głębokości 10-12 metrów, wewnątrz których znajdowało się 50 drewnianych sarkofagów. Na głębokości 24 metrów archeolodzy odkryli świetnie zachowane i świadczące o wysokim statusie osoby pochowanej, struktury sakralne, prowadzące najwyraźniej do jeszcze nie odkrytej komory grobowej. Prowadzący badania, doktor Zahi Hawass, jest przekonany, że do tego miejsca nie dotarli rabusie i spodziewa się odkryć nienaruszony grobowiec. Wewnątrz odkrytych szybów, które wszystkie pochodziły z okresu Nowego Państwa, trwającego od XVI do XI wieku p.n.e., odkryto bardzo dużo zabytków, w tym zwój papirusu o długości 4 metrów, na którym zapisano rozdział 17 “Księgi Umarłych”, wiele pięknych statuetek uszebti, które wkładano do grobu z ciałem zmarłego i które miały za niego wykonywać pracę po śmierci, inne statuetki, zabytki ceramiczne i drewniane, w tym kilka gier, w które zmarli mieli grać w zaświatach. Wśród znalezionych zabytków jest też piękny toporek z brązu, wskazujący na to, że jeden ze zmarłych był wysoko postawionym wojskowym. W jednym z wykopanych szybów znaleziono wspaniałą, dobrze zachowaną stelę wapienną, należącą do mężczyzny o imieniu Kha-Ptah i jego żony Mwt-em-wia. Górna część steli przedstawia zmarłego i jego żonę w geście adoracji przed bogiem Ozyrysem, podczas gdy dolna część przedstawia zmarłego siedzącego wraz z żoną na krześle. Przy matce, na ziemi, siedzi jedna z córek, wąchając kwiat lotosu. Zwraca uwagę fakt, że jedna z ich córek nosi imię Nefertary, nazwana tak na cześć ukochanej żony króla Ramzesa II, który zbudował jej wspaniały grobowiec w Dolinie Królowych oraz świątynię w Abu Simbel. Oprócz tego jeden z jego synów miał na imię Kha-em-waset, nazwany na cześć jednego z synów króla Ramzesa II i był uważany za mądrego człowieka i jest znany jako pierwszy egiptolog, przywracający świetność starożytnym zabytkom przodków. Właścicielem steli, był nadzorcą królewskiego rydwanu wojskowego, co świadczy o jego prestiżowej pozycji w trakcie panowania XIX dynastii. Badacze podkreślają wielką rangę odkryć, które rzucają zupełnie nowe światło na Sakkarę i dzieje Egiptu w tym czasie. 
Zdjęcia: Ministry of Tourism and Antiquities, BBC, wiki.
About admin 483 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.