Kapelusz Napoleona spod Waterloo sprzedany.

Kapelusz, który Napoleon Bonaparte miał na głowie podczas Bitwy pod Waterloo, został sprzedany na aukcji za ponad 400 tysięcy dolarów. 

Bikorn, dwurogi kapelusz prefereowany przez cesarza Francji, został sprzedany przez dom aukcyjny w Lyonie. Według źródeł jest to nakrycie głowy Napoleona z czasu słynnej bitwy z 1815, która zadecydowała o losach Europy. Historycy uważają, że Napoleon posiadał ponad 120 bikornów, z których do naszych czasów dotrwało tylko 19 egzemplarzy. Nie jest to najdroższy kapelusz cesarza – podczas aukcji w 2014, kolekcjoner z Korei kupił jeden z nich za prawie 2.5 miliona dolarów.

“Bitwa pod Waterloo – starcie zbrojne, do którego starcie zbrojne, do którego doszło 18 czerwca 1815 roku i było ostatnią bitwą Napoleona Bonaparte. Były cesarz Francuzów powrócił niespodziewanie z wygnania na Elbie i objął rządy na okres 100 dni. W krótkim czasie zebrał ponad 100-tysięczną armię, z którą ruszył w kierunku Brukseli, gdzie stały nierozwiązane jeszcze armie VI koalicji: angielska Wellingtona i pruska Bluchera. Po dwóch zwycięskich starciach 16 czerwca pod Quatre Bras i Ligny Napoleon stanął oko w oko z Wellingtonem pod Waterloo. Zwycięska początkowo bitwa po nadejściu armii Blüchera przemieniła się w klęskę, a armia francuska przestała istnieć. Napoleon musiał ponownie abdykować w dniu 22 czerwca.

Bitwa, jedna z najważniejszych bitew w dziejach świata, legła u podstaw nowego porządku, który na podstawie postanowień kongresu wiedeńskiego miał panować w Europie przez całe następne stulecie.” (wiki)

Polub i udostępnij:
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.