Jaki był Neron? Skarb rebeliantów i inne zabytki na nowej wystawie.

W londyńskim British Museum przygotowywana jest wystawa “Neron i jego mit”, mająca pokazać złożoną osobowość jednego z najsłynniejszych cesarzy starożytnego Rzymu.

Piąty cesarz rzymski, rządzacy w latach 54-68, Neron, czyli Nero Claudius Caesar Drusus Germanicus, jest powszechnie uważany za tyrana i szaleńca, znany między innymi dzięki powieści Henryka Sienkiewicza, ze spalenia Rzymu i pastwienia się nad chrześcijanami. Na pytanie czy tak właśnie było oraz jakim naprawdę człowiekiem był Neron, próbuje odpowiedzieć najnowsza wystawa w londyńskim British Museum. Historykom udało się zebrać ponad 200 artefaktów z muzeów i kolekcji rozsianych po całej Europie, które pochodzą z czasów rządów Nerona i które, jak mają nadzieję muzealnicy, pozwolą przyjrzeć się bliżej tej skomplikowanej i bez wątpienia fascynującej postaci. Na wystawie zobaczyć będzie można między innymi posąg 12 letniego Nerona, który zaledwie cztery lata później zostanie władcą największego imperium na świecie, a także odląną z brązu głowę cesarza, znalezioną w rzece we Wschodniej Anglii, będącą zapewne łupem zbuntowanych Celtów, którzy w roku 61, pod wodzą królowej Boudiki, niemal nie zwyciężyli rzymskich legionów i tym samym zmieniając historię świata. Perełką na wystawie będzie zapewne słynny skarb z Fenwick, również związany z tą rebelią. Odkryty w roku 2014 przez archeologów w Colchester, skarb składa się głównie z biżuterii i najprawdopodobniej był emerytalnym zabezpieczeniem rzymskiego legionisty i jego żony, pośpiesznie ukrytym w mieście (wtedy rzymskim Camulodunum) przed zbliżającymi się nieuchronnie powstańcami Boudiki. Zgodnie z planem, wystawa zostanie otwarta 27 maja, dziesięć dni po oficjalnym otwarciu muzeum zamkniętego z powodu pandemii, i potrwa do 24 października 2021.

Więcej informacji oraz bilety: https://www.britishmuseum.org/exhibitions/nero-man-behind-myth

Zdjęcia: BM, Colchester Archaeology Trust, wiki.

Polub i udostępnij:
fb-share-icon0
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.