Dwa tysiącletnie skarby monet odkryły detektorystki w Danii.

Prawie 300 srebrnych monet i kawałków srebra, które mają ponad 1000 lat, odkryto w pobliżu fortecy wikingów w północno-zachodniej Danii.

Do odkrycia doszło w pobliżu Hobro w północnej Danii, gdzie około roku 980 n.e., Harald Sinozęby (ok. 911 – 987 ), król Danii i Norwegii zbudował fortyfikację Frykat. Kilka miesięcy temu około 70 detektorystów spotkało się na zlocie zorganizowanym przez Jane Foged-Mønster, detektorystkę, która pierwsza znalazła srebrne znaleziska – pół arabskiego dirhama oraz fragment klamry z pasa. “- Kiedy znalazłam trzy znaleziska z mniej więcej tego samego okresu na tym samym obszarze, moja przyjaciółka Louise szybko zwróciła mi uwagę, że to skarb” – powiedziała Jane Foged-Mønster. Panie szybko zaalarmowały Muzeum Północnej Jutlandii, które wkroczyło, by spróbować uratować znaleiska, które okazały się być dwoma niezależnymi skarbami z tego samego okresu. Jane Foged-Mønster wraz z współodkrywczyniami – Louise Stahlschmidt i Mette Norre Bækgaard, zaproszono do poszukiwania całego skarbu. – “To mały kawałek duńskiej historii i wspaniale jest być jej częścią”, stwierdziła detektorystka. Archeolodzy z Muzeum Północnej Jutlandii spędzili tydzień na poszukiwaniu i wykopywaniu skarbu, który został odkryty około 8 kilometrów od fortecy Frykat. Na początku spodziewano się znaleźć około 100 srebrnych monet, ale w sumie na światło dzienne wyszło 300 artefaktów – od małych kawałków srebra po oszlifowaną biżuterię. Dodatkowo odkryto również 50 monet z tego okresu – duńskich, niemieckich, jak i arabskich. Skarb zostanie wystawiony na publicznej wystawie w Północnej Jutlandii latem tego roku i później zostanie wysłany do Muzeum Narodowego w Kopenhadze.

Źródło: TV2 Nord dk, The Guardian, wiki.

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.