Duża rzymska osada odkryta w Anglii.

Archeolodzy badający pozostałości rzymskiej willi w pobliżu Scalford w północnej Anglii, odkryli w pobliżu rozległą osadę z tego okresu.

Do odkrycia doszło gdy badający rzymski budynek archeolodzy postanowili przyjrzeć się okolicy korzystając ze zdjęć satelitarnych dostępnych na Google Earth. W odległości około 2 kilometrów od miejsca gdzie odkryto fragmenty mozaik, tynków a także podpodłogowego ogrzewania, badacze zauważyli na powierzchni ślady, które mogły wskazywać na dawne osadnictwo. Badania geofizyczne potwierdziły te przypuszczenia, zaskakując archeologów skalą i rozległością przypuszczalnej osady. Wstępne wykopy pokazały fragmenty murów oraz obwałowań. Odkryto między innymi pozostałości prostokątnego budynku, który najprawdopodobniej miał przeznaczenie produkcyjne. Archeolodzy z grupy “Past to Present” chcą zbadać odkrytą osadę i jej związek z odkrytą wcześniej rzymską willą jeszcze w tym roku, licząc na wsparcie finansowe z kampanii crowdfundingowej oraz współpracę z wolontariuszami.

Zdjęcia: Past to Present Archaeology, wiki.

Polub i udostępnij:
fb-share-icon0
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.