Ciała bez głów – odkrycie na rzymskim cmentarzysku w Anglii.

Podczas badań archeologicznych prowadzonych na cmentarzysku z czasów rzymskich, odkryto dowody na celową dekapitację.

Odkrycia dokonali badacze z Cambridge Archaeological Unit (CAU) prowadzący wykopaliska na stanowisku “Knobb’s farm” w Somersham, w środkowo-wschodniej części Anglii. Archeolodzy znaleźli łącznie 52 ludzkie pochówki (większość powyżej 25 roku życia), z których 13 zostało pochowanych twarzą do ziemi. 17 z odkrytch szczątków miało obcięte głowy, które złożono u ich stóp. Wiele z odnalezionych szczątków było w złym stanie zachowania, ale nie znaleziono żadnego śladu przedśmiertnej traumy czy obrażeń i w przypadku conajmniej kilku zwłok można było stwierdzić, że osoba klęczała tuż przed śmiercią, co dowodzi celowej dekapitacji. Ilość pozbawionych głowy zwłok oraz osób pochowanych twarzą do ziemi jest mocno nietypowa – w przypadku Knobb’s farm jest to 33% podczas gdy na innych cmentarzyskach z tego okresu jest to zaledwie 2.5-6.1%. Badacze nie wiedzą dlaczego niektóre osoby chowano twarzą do ziemi, ale niewykluczone, że zmarli byli przestępcami i rodziny wstydziły się ich także po śmierci. Badania archeologiczne na farmie wykazały, że zajmowała się zaopatrywaniem rzymskiej armii w różnego rodzaju produkty, więc nie można wykluczyć, że zmarłe osoby to skazani na egzekucję przestępcy, być może związani z armią rzymską. Rzymianie uważali ścięcie głowy za stosunkowo honorową formę egzekucji. Tradycyjna procedura polegała na tym, że najpierw skazanego przywiązywano do pala i biczowano rózgami. Rzymianie używali siekier, a później mieczy, które uważano za bardziej zaszczytne narzędzie śmierci. Ci, którzy mogli potwierdzić, że są obywatelami rzymskimi, mieli zostać ścięci, zamiast zostać umrzeć podczas bardziej upokarzającego ukrzyżowania. Naukowcy przypominają, że w późniejszym etapie rzymskiej okupacji (która trwała od roku 43 n.e. do roku 410, przyp. redakcji), ilość przewinień karanych śmiercią wzrosła z 14 do 60, co pokazuje narastającą destabilizację “Pax Romana” w tym rejonie imperium. Badania stanowiska, wydatowanego wstępnie na lata 250-325 n.e., będą kontynuowane.

Link do wyników badań: https://www.cambridge.org/core/journals/britannia/article/extreme-justice-decapitations-and-prone-burials-in-three-late-roman-cemeteries-at-knobbs-farm-cambridgeshire/5245B254BC93CAD4DB06F1C20E9D332C

Zdjęcia: CAU, BBC, wiki.

About admin 483 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.