“Anioły” w ogródku, czyli niezwykły efekt lockdownowego pielenia.

Gdy w przydomowym ogródku, położonym w pobliżu słynnego lasu New Forest w południowej Anglii, rodzina postanowiła zająć się oczyszczaniem miejsca z chwastów, w ziemi dostrzegli złote monety. Jak się okazało były to 63 rzadkie średniowieczne numizmaty znane jako “Angels”, z racji przedstawionych na nich postaci archanioła Michała zabijającego smoka.

Monety pochodzą z późnego XV i wczesnego XVI wieku i zostały zakopane około roku 1540. Archeolodzy badający skarb twierdzą, że najprawdopodobniej został on ukryty przez bogatego kupca lub przez jakiś zamożny klasztor w okresie zamieszania związanego z przejmowaniem majątków kościelnych przez króla Henryka VIII. Niektóre numizmaty ze skarbu zwracają uwagę ponieważ w legendzie zawarto inicjały kolejnych żon Henryka VIII – K dla Katarzyny Aragońskiej, A dla Anny Boleyn i I dla Jane Seymour, po której śmierci król zaprzestał zaznaczania imion królowych. Znalezisko, które w chwili ukrycia warte było 24 funty, równowartość bardzo dobrego rocznego dochodu w tym czasie, wyceniono wstępnie na około 220 tysięcy funtów szterlingów, czyli nieco ponad milion złotych. Skarb jest dość symptomatyczny ponieważ w roku 2020, ze względu na wprowadzone w Wielkiej Brytanii obostrzenia poruszania się, znacznie wzrosła ilość znalezisk zgłaszanych podczas prac ogrodowych.

Zdjęcia: British Museum, wiki, HB.

Polub i udostępnij:
fb-share-icon0
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.