Detektoryści ze Szwecji, Danii i Anglii szukali w Polsce zabytków

r14

Spotkanie zorganizował Robert Bytner, detektorysta i pasjonat historii ze Szwecji, członek szwedzkiego stowarzyszenia detektorystów SMF oraz Europejskiej Rady na Rzecz Detektoryzmu. Poszukiwacze spotkali się w położonym w północnej Polsce Rzucewie. Ich bazą podczas trwających trzy dni poszukiwań był zamek i hotel “Jan Sobieski”. Detektoryści działali za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku oraz pod nadzorem wyznaczonych przez WKZ archeologów. 

Zlot rozpoczęto w czwartek wieczorem od wprowadzenia uczestników w plan poszukiwań oraz sposobów zgłaszania znajdowanych zabytków. Kolejnym punktem programu była degustacja polskich piw w zamkowym pubie… W piątek rano rozpoczęły się właściwe poszukiwania na terenie zamkowego parku oraz okolicznych pól. Najciekawszym znaleziskiem tego dnia okazała się być rzymska srebrna moneta z czasów panowania Antoninusa Piusa 138-161. Następny dzień przyniósł kolejny srebrny, rzymski numizmat, tym razem był to denar Faustyny, żony Antoninusa. Pojawiła się też rzymska fibula, co potwierdza rozległe kontakty handlowe z Imperium Rzymskim w tym rejonie. Polscy archeolodzy, towarzyszący detektorystom, byli pod dużym wrażeniem znalezisk. Ponieważ większość uczestników nigdy wcześniej nie była w Polsce, Robert zorganizował specjalną pogadankę na temat historii kraju i rejonu poszukiwań. Wspomniał o przemarszu Wielkiej Armii Napoleona w drodze na Rosję w 1812, więc nikogo nie zdziwiło gdy następnego dnia jeden z poszukiwaczy znalazł guzik napoleońskiego artylerzysty. Znalezisk było dużo, z różnych okresów – od Epoki Brązu po aluminiowe monety z czasów PRLu. Ślady II wojny światowej były obecne w postaci guzika Wehrmachtu i różnego rodzaju łusek.

Jak powiedział główny organizator: “Dla mnie najważniejszą rzeczą w tej przygodzie była możliwość spotkania się z innymi detektorystami. Większości z nich wcześniej nie znałem, ale już pierwszego wieczora, po kilku polskich piwach, byliśmy jak jedna wielka rodzina. Byliśmy dość głośni i świetnie się bawiliśmy. Mieszkać w prawdziwym zamku, jeść trzy-daniowe obiady i mieć historię pod swoimi stopami to na pewno pamiątka na całe życie. Poproszono mnie już o organizację kolejnego zlotu w tym rejonie, który planuję urządzić jesienią tego roku”.

Wszystkie znalezione zabytki zostały przekazane obecnym podczas poszukiwań archeologom do dokładnego opracowania. Uczestnicy zlotu otrzymali specjalne dyplomy podkreślające ich wkład w poznanie historii Pomorza.

Organizatorzy pragną podziękować Zamkowi Jan Sobieski w Rzucewie oraz archeologom Edycie Przytarskiej i Dorocie Szmyt z gdańskiego WKZ. 

Photos: Robert Bytner, Olavi Virta, Aarno Orell, Stefan Agurell, Hans Rosie, Jimi Wentzel Johansen, Joakim Henriksson, Patrik Svantesson, Martin Andersson, Jesper Zettergren.

r1

r2

r4

r3

r5

r6

r7

r8

r9

r10

r11

r12

rzuc19

rzuc17

r16

About admin 483 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.