Złoty pierścień Kupidyna

cupid-ring-angles

 

Według brytyjskiego prawa znalazcy oraz właścicielowi terenu wypłacana jest nagroda w wysokości wartości rynkowej znaleziska, którą zwyczajowo dzielą się po połowie.
 
cupid-ring
 
  
“Kupidyn, jak go zwali Rzymianie, jest synem Wenus i Marsa, lub Afrodyty i Aresa, jak ich zwali Grecy. Jest Bogiem miłości i pożądania, latając na swych pierzastych skrzydłach, posyła strzały umoczone w pasji w kierunku wszystkich ziemskich stworzeń. Gdy któreś trafi, nieważne, czy człek, czy zwierz, zakocha się w pierwszej istocie, jaką ujrzy. Bez celnego oka Kupida, miłość przestałaby istnieć, i właśnie to miało miejsce, gdy Kupidyn sam się zakochał.
 
painting-of-Eros
 
Psyche była śmiertelniczką o niespotykanej urodzie, przy której Wenus zzieleniała z zazdrości. Tak więc, Wenus nakazała Kupidynowi ugodzić ją strzałą w takich okolicznościach, by Psyche zakochała się w pająku. Pod osłoną niewidzialności, Kupidyn niechętnie zbliżył się do śpiącej Psyche, która w tym właśnie momencie obudziła się i przejrzała jego niewidzialną zasłonę. Zaskoczony Kupido zaciął się własną strzałą i natychmiast zakochał się w Psyche.
 
Wściekła Wenus nie pozwoliła na zaślubiny Kupidyna i Psyche, więc Kupidyn zaprzestał strzelania z łuku, przez co ludzie nie zakochiwali się i nie wznosili modłów do Wenus. Ogarnięta paniką, bogini piękności zrezygnowała, zaś Kupidyn wznowił swe dzieło. Psyche odesłano w ukryte miejsce. Kupidyn odwiedzał ją tylko nocą, by nie mogła go rozpoznać. Obawiając się, iż jej gość jest straszliwym potworem. Psyche odczekała, aż Kupidyn zapadnie w sen i zapaliła lampę. Zaskoczona swym znaleziskiem, przypadkowo zadrapała się jedną ze strzał Kupidyna, zakochując się w nim.
 
cupid-and-psyche-1793
 
Wenus była niezadowolona i zabroniła Psyche widywać jej syna, zmuszając do podjęcia serii niemożliwych wyzwań, które Psyche pokonała korzystając z tajemniczej pomocy. Ostatecznie, Kupidyn błagał Jowisza (Zeusa) o interwencję. Ten zezwolił, by Psyche i Kupidyn byli razem. Kupido napoił Psyche ambrozją, czyniąc ją nieśmiertelną, dzięki czemu mogła żyć z bogiem miłości długo i szczęśliwie.”
 
Credit: K. Hinds; © K. Hinds and Hampshire Cultural Trust, CC Attribution 2.0 Generic (Livescience.com, finds.org, wikimedia commons, smitebuild.pl)