Zaginiony pałac cesarza Ottona – sensacyjne odkrycie w Niemczech.

Archeolodzy odkryli od dawna zaginiony pałac, bazylikę i centrum administracyjne cesarza Ottona I Wielkiego, panującego w X wieku naszej ery.

Do odkrycia doszło w pobliżu miasta Lutherstadt Eisleben w Saksonii-Anhalt. Wielokrotnie wymieniane w kronikach jako “Helpide” i “Helphideburg”, miejsce pełniło niezwykle istotną rolę w IX i X wieku n.e. Wiadomo, że znajdował się tam królewski pałac, conajmniej kilkakrotnie odwiedzany przez Ottona I Wielkiego, Świętego Cesarza Rzymskiego, oraz jego syna Ottona II. Badania geofizyczne skoncetrowane na dwóch wzgórzach w okolicy, wykazały, że mniejsze z nich, “Kleine Klaus”, a nie jak wcześniej sądzono miejsce w którym dawniej stał klasztor Cystersów, było właściwym centrum potężnego kompleksu administracyjno-sakralnego we wczesnym średniowieczu. Dzisiejsze pola rolne w żaden sposób nie wskazują na dawną chwałę tego miejsca. Nie ma śladu po potężnych umocnieniach i budynkach, ale pod powierzchnią zachowało się zaskakująco wiele zabytków. Archeolodzy skupili się na razie na badaniu pozostałości po dużym kościele, najprawdopodobniej Świętej Radegundy, ufundowanym przez cesarza Ottona I Wielkiego przed rokiem 968 n.e. Wykopaliska odsłoniły trójnawową bazylikę o długości 30 metrów, rozebraną do fundamentów w czasie Reformacji. Duża ilość i wysoka jakość znajdowanych zabytków, w tym wielu monet i ozdób (np., rzadki, emaliowany krucyfiks, wykonany w Limoges we Francji), świadczy o randze tego miejsca w przeszłości. Odkryto również wiele grobów, położonych zarówno wewnątrz jak i wokół kościoła. Archeolodzy spodziewają się jeszcze wielu wspaniałych odkryć, pokazujących skalę i rozmach budowniczych we wczesnym średniowieczu. W badaniach, prowadzonych pod nadzorem Prof. Dr. Felixa Biermanna, wykładającego Archeologię Wczesnośredniowieczną na Uniwersytecie Szczecińskim, wezmą udział studenci z Halle, Szczecina oraz Barcelony.

Zdjęcia: Państwowy Urząd Ochrony Zabytków i Archeologii Saksonii-Anhalt, wiki.

About admin 483 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.