Już wkrótce rusza polska wyprawa na Karaiby, śladami pirackich i hiszpańskich skarbów. W ciągu dwóch tygodni na morzu, uczestnicy ekspedycji będą badać miejsca związane z obecnością piratów i kolonialną przeszłością tej części świata. W wyprawie biorą udział specjalnie wytypowani uczestnicy, specjaliści w wielu dziedzinach mających pomóc w osiągnięciu zamierzonych celów ekspedycji, a przy tym członkowie jednej ze znanych organizacji eksploracyjnych. Poniżej przedstawiamy ich sylwetki.
Arek Agaciak
Doświadczony płetwonurek o potwierdzonych licznymi certyfikatami kwalifikacjach (m.in. CMAS P3). Jachtowy sternik morski i starszy sternik motorowodny. Dotychczas nurkował na wrakach Bałtyku, Morza Czerwonego oraz na Karaibach, gdzie między innymi u wybrzeży Dominiki i Kuby dotarł do pozostałości zatopionych hiszpańskich galeonów. Podczas wyprawy będzie członkiem zespołu badań podwodnych. Zapewni również bezpośrednie wsparcie kapitanowi naszego jachtu jako pierwszy oficer.
Anna “Spectra” Brzezińska
Absolwentka fotografiki artystycznej, projektantka makiet architektonicznych i akcesoriów na sprzęt eksploracyjny. Miłośniczka zwierząt, ciekawych wnętrz, podróży i wina Madiran. Poszukiwaczka z wieloletnim doświadczeniem. Współtworzyła pierwszą i największą organizację polskich eksploratorów poza granicami Polski. Brała udział między innymi w badaniach archeologicznych w Gdańsku, na Polu Bitwy pod Waterloo, poszukiwaniach śladów kultury celtyckiej w Polsce, wraku ze złotem u wybrzeży Walii i śladów templariuszy w Ziemi Świętej. Ania jest intendentem wyprawy oraz członkiem ekipy lądowej, przeszukującej wytypowane wcześniej tereny.
Joanna Gilewicz
Doświadczony płetwonurek (instruktor PADI, nurek P3 cmas), nurkowała na wielu akwenach na świecie, także na bałtyckich wrakach. Studiuje podyplomowo archeologię podwodną. Uprawia wspinaczkę, biegi maratońskie, pływanie sportowe. Brała udział w programach pomocy medycznej w Afryce. Uwielbia swojego psa. Na codzień zajmuje się implantologią i chirurgią szczękowo-twarzową. Jej plano-marzeniem jest przebiec Ice Marathon na Antarktydzie. Joanna będzie wspierać wszelkie działania podwodne naszego projektu.
Robert Kmieć
Z wykształcenia geofizyk, biegły sądowy geofizyki kryminalistycznej, właściciel firmy GPRsystem zajmującej się od ponad 25 lat pomiarami geofizycznymi w dziedzinach archeologii, geologii, inżynierii oraz budownictwa. Od lat 40-stu oddany pasji eksploracyjnej, szczególnie interesuje się nowymi technologiami geofizycznymi mającymi zastosowanie w archeologii, archeologii lotniczej oraz podwodnej. W latach 2005-2018 współpracował przy realizacji kilku bardzo popularnych programów telewizyjnych o profilu poszukiwawczo-historycznym tj.: „Ocalić od zapomnienia”, „Było nie minęło”, „Skarby III Rzeszy”, „Nie do wiary”. Od wielu lat współpracuje z instytucjami państwowymi na terenie całego kraju w charakterze biegłego-specjalisty pomiarów georadarowych. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień z dziedziny historii (m.in. „Złoty Krzyż Zasługi”, „Błękitne Skrzydła”), które otrzymał za wieloletnie, efektywne poszukiwania na terenie kraju i zagranicą „Polskich Historycznych Eksponatów” oraz miejsc „Narodowej Martyrologii”. Robert jest naszym specjalistą od sprzętu eksploracyjnego.
Tomasz “Bob” Kowalski
Fotograf uliczny, dokumentalny, podwodny. Poszukiwacz przygód oraz koneser dobrej Szkockiej. Wraz z Michałem Poszumskim parokrotny rekordzista świata w najdłuższych nurkowaniach w zimnych wodach, oraz rekordzista w pokonaniu najdłuższego dystansu pod woda. (43km podczas jednego zanurzenia które trwało 15h i 30min w temperaturze wody 8c). Wiceprezes Polskiego Klubu Eksploracji Historycznej “PHEC Thesaurus” i szef sekcji wodnej klubu. Tomek jest naszym głównym nurkiem i będzie nadzorował działania podwodne.
Edyta Kwiatek
Monika Matis
Żegluje od piętnastego roku życia, zwykle na jachtach znajomych i przyjaciół, gdy potrzebowali kogoś znającego się na rzeczy i doświadczonego aby popłynąć gdzieś dalej. Prowadziła jachty na Bałtyku, Morzu Północnym i Śródziemnym, Atlantyku, od Afryki po daleką Arktykę. Żeglowała również samotnie i w małych załogach. Pracuje jako publicystka, tłumaczka, autorka tekstów żeglarskich oraz pielęgniarka. Posiada różnorodne doświadczenia akademickie (od informatyki i mechaniki po studia medyczne) i z zamiłowania zajmuje się nawigacją tradycyjną (lub jak się ją teraz określa “awaryjną”). Monika jest naszym Skipperem, czyli osobą pierwszą po Bogu na pokładzie naszego jachtu.
Piotr Maszkowski
Historyk, wieloletni dziennikarz i redaktor naczelny miesięcznika „Odkrywca”. Całe zawodowe życie związany z szeroko pojętą tematyką poszukiwań skarbów i tajemnic historii. Autor kilkuset artykułów, reportaży i wywiadów. Współpracownik kanału History, współprowadzący program telewizyjny „Poszukiwacze zaginionej prawdy” oraz multimedialne projekty edukacyjne stacji. Od roku wolny strzelec, realizujący fascynujące przedsięwzięcia wydawnicze i filmowe. Piotr jest rzecznikiem medialnym naszej wyprawy. Na pokładzie będzie członkiem ekipy lądowej.
Patryk Muntowski
Archeolog, specjalizuje się w archeologii architektury oraz archeologii średniowiecza i okresu nowożytnego. Właściciel firmy AES Pracownia badań archeologicznych zajmującej się wykonywaniem profesjonalnych badań oraz dokumentacji archeologicznej i inwentaryzacji architektonicznej historycznych budowli. Jest autorem szeregu publikacji. Zawodowo związany z Gdańskiem. Uczestniczył w badaniach archeologicznych na Wyspie Spichrzów i Dolnym Mieście w Gdańsku. Kierował badaniami archeologicznymi związanymi z budową Muzeum II Wojny Światowej. Poza archeologią miejską zajmuje się również budownictwem militarnym. Był zaangażowany w prowadzone przez Uniwersytet Gdański i Muzeum Historyczne Miasta Gdańska projekty badawcze w Twierdzy Wisłoujście. Ponadto kierował badaniami na zamku krzyżackim i siedzibie starostów polskich w Osieku koło Skórcza. Uczestniczył w badaniach na Wałach Plauena Zamku Krzyżackiego w Malborku oraz badaniach archeologiczno-architektonicznych na Zamku Królewskim w Chęcinach. Patryk jest archeologiem wyprawy, nadzorującym poszukiwania podwodne i lądowe, dokumentację i geolokalizację potencjalnych celów.
Igor “Van Worden” Murawski
Badacz historii, dziennikarz, tłumacz, przewodnik. Pasjonat eksploracji od końca lat 70. Zaczynając od tygodnika “Polityka” na początku lat 90, współpracował z wieloma tytułami prasowymi w kraju i za granicą. Był tłumaczem literatury angielskiej. Od 2013 współtworzył i był redaktorem naczelnym magazynu “Poszukiwacze”. Uczestnik wielu badań archeologicznych i projektów eksploracyjnych, między innymi poszukując śladów bitwy pod Grunwaldem, Barnet, Waterloo i wielu innych. Badał tropy kultury celtyckiej w Polsce, odpowiedzialny za przełomowe znaleziska w Nowej Cerekwi na Opolszczyźnie. Organizator wielu projektów, w tym poszukiwań miejsca największej bitwy stoczonej na terenie Wysp Brytyjskich czy zaginionego skarbu templariuszy i relikwii krzyżowców. Z zamiłowania przewodnik turystyczny po Bliskim Wschodzie i Flandrii. Obecnie pracuje nad książką i planuje kolejne wyprawy. Igor jest organizatorem ekspedycji i będzie koordynował działania ekipy.
Krzysztof Nowak
Redaktor, operator kamer, dronów oraz ROV. Pasjonat historii, współtwórca wielu programów telewizyjnych. Założyciel miesięcznika „Oblicza Historii”. Uczestnik wielu ekspedycji eksploracyjnych, w tym w polskie Sudety czy poszukiwania wraków na Bałtyku. Jest też ratownikiem medycznym. Obecnie współpracownik kanału National Geographic Polska. Krzysztof jest naszym dokumentalistą, odpowiedzialnym też za obsługę dronów, ROVa i filmowanie wyprawy.
Zed
Zed od ponad 25 lat zajmuje się zawodowo planowaniem i realizacją prac podwodnych. Wydobywa wraki i szkoli w tych obszarach. Jest specjalistą w zakresie fotogrametrii i oprogramowań komputerowych używanych w eksploracji podwodnej. Twierdzi, że jest szczęściarzem bo praca jest jego hobby. Zed będzie nas wspomagał przy organizacji nurkowań oraz przy analizie i obróbce danych pozyskanych środkami technicznymi z rejonu poszukiwań.
Jeśli masz jakieś pytania odnośnie naszej wyprawy to możesz się z nami skontaktować poprzez email: redakcja@poszukiwacze.org
Więcej o ekspedycji tu: https://www.youtube.com/channel/UCktv06qqZ7OJGdCGS-uRR-A