Tajne przejścia w Wielkim Murze.

Nowe badania Wielkiego Muru w Chinach pokazują fenomen “tajnych drzwi” w fortyfikacji.

W położonym na północy Chin Muzeum Tianjin, otwarto wystawę poświęconą najnowszym badaniom Wielkiego Muru. Projekt został zapoczątkowany przez zespół badawczy Uniwersytetu Tianjin w 2018 roku i jest jak dotąd jednym z największych na świecie programów badawczych mających na celu digitalizację szlaków kulturowych. Jednym z aspektów projektu była analiza znanych oraz odkrycie nowych tak zwanych tajnych drzwi lub ukrytych przejść w tej imponującej fortyfikacji. Ze znanej z czasów panowania dynastii Ming (lata 1368 do 1644) dokumentacji, znanych było 130 przykładów tego rodzaju konstrukcji. Zhang Yukun, lider zespołu badawczego i profesor w Szkole Architektury Uniwersytetu Tianjin, powiedział w wywiadzie dla “Global Times”, że począwszy od roku 2018 zespół badawczy wykonał ponad 2 miliony wysokiej rozdzielczości zdjęć Wielkiego Muru za pomocą dronów pracujących na bardzo małej wysokości, obejmując 90 procent Wielkiego Muru. Korzystając z pomocy starych map i zaawansowanej technologii, zespół potwierdził istnienie co najmniej 220 takich przejść. Wielkość niektórych drzwi pozwalała na przejście tylko pojedyńczego człowieka, ale były też przejścia w których mogło zmieścić się dwóch jeźdźców. Badacze sądzą, że w tym drugim przypadku służyły one nomadom i pasterzom z północno-zachodnich Chin na w miarę swobodne pokonywanie Wielkiego Muru, o czym mają też świadczyć zapisy w oficjalnych dokumentach z czasów dynastii Ming. Bezsprzecznie najciekawsze tajne przejścia znaleziono na terenie północnej prowincji Hebei. Badacze odkryli tam ślady po zakamuflowanych przejściach, dostępnych tylko z jednej strony muru. Również znane z historycznych przekazów, nie były do tej pory odkryte. Mur od strony wroga był zamaskowany cegłami, a od wewnętrznej strony po prostu pusty. Oblegające fortyfikację wrogie wojska nie były w stanie określić położenia wejścia z zewnątrz, ale broniący muru żołnierze mogli z łatwością przedrzeć się przez wejście od wewnątrz i przeprowadzić atak z zaskoczenia. Badania naukowców wciąż trwają.

Wielki Mur Chiński – zbiorcza nazwa systemów obronnych składających się z zapór naturalnych, sieci fortów i wież obserwacyjnych oraz (w najbardziej strategicznych miejscach) murów obronnych z ubitej ziemi, murowanych lub kamiennych, osłaniających północne Chiny przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu. Tradycyjnie przyjmuje się, że Wielki Mur rozciągał się od Shanhaiguan (nad zatoką Liaodong) do Jiayuguan w górach Nan Shan na długości ok. 2400 km.

Źródła: Global Times CN, m takefoto CN, Tianjin University, wiki.

About admin 483 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.