Poszukiwacze zrzeszeni w Polskim Klubie Eksploracji Historycznej “PHEC Thesaurus”, na zaproszenie brytyjskich archeologów, biorą udział w poszukiwaniach śladów po jednym z najważniejszych starć średniowiecznej Anglii – Bitwy pod Barnet rozegranej w 1471 w czasie tzw. “Wojny Dwóch Róż”. Projekt prowadzony jest przez Sama Wilsona, archeologa z Uniwersytetu w Huddersfield, który specjalizuje się w archeologii pól bitewnych i który od dwóch lat próbuje znaleźć precyzyjne miejsce starcia, tak ważnego dla historii Anglii. Detektoryści metodycznie przeczesują wytypowane przez archeologów tereny, zaznaczając lokalizację znalezisk przy pomocy GPS. Wśród dotychczasowych znalezisk są miedzy innymi nietypowe pociski, ważne ponieważ Bitwa pod Barnet była pierwszy starciem na Wyspach Brytyjskich, w którym użyto broni palnej. Inne znalezione zabytki to między innymi okucia od pochew białej broni, fragmenty ostróg, ozdób rycerskich itd. Oczywiście dużo jest też artefaktów z innych okresów, monet, odważników, guzików itp. Polscy poszukiwacze z PHEC Thesaurus zostali zaproszeni do wzięcia udziału w tym projekcie między innymi z racji na ich doświadczenie podczas badań Pola Bitwy pod Grunwaldem. Jednym ze sztandarowych projektów klubu polskich poszukiwaczy jest próba zlokalizowania zaginionego pola bitwy podczas której Rzymianie starli się z Celtami podczas ich rebelii w roku 61 n.e. Poszukiwania pola Bitwy pod Barnet potrwają jeszcze przez tydzień.
“Wojna Dwóch Róż – wojna domowa, tocząca się w Anglii w latach 1455–1485. Uważana jest za swoiste przedłużenie wojny stuletniej.
Była to walka o władzę pomiędzy dwoma rodami: Lancasterów (mających w herbie różę czerwoną) oraz Yorków (różę białą). Wojna ta zaczęła się w roku 1455, kiedy to Ryszard z rodu Yorków zebrał swoje wojska w okolicach Londynu i 22 maja doprowadził do bitwy podSt Albans.” (wiki)
Zdjęcia: redakcja, Przemek Keller, Rafał Pych.