Nieznana bitwa zaginionego Legionu.

W Wielkiej Brytanii odkryto prawdpodobnie nieznane starcie, w którym brał udział słynny IX Legion.

Brytyjski autor, korzystając ze wskazówek ze zdjęć lotniczych i przypadkowych znalezisk na polach, archeolog i rzymski ekspert Simon Elliott uważa, że ​​zidentyfikował duże starcie z udziałem Dziewiątego Legionu w Derbyshire. Dziewiąty Legion był częścią sił inwazyjnych, które przybyły do ​​Brytanii w 43 r. n.e., ale zniknęły z zapisu około 80 lat później. Markland Grips, niedaleko Creswell, to znany fort z epoki żelaza, a w pobliżu znajduje się Camp Hill, o którym uważa się, że był tymczasowym obozem rzymskim. Dr Elliott wykorzystał zdjęcia lotnicze i Lidar — metodę teledetekcji, która wykorzystuje impulsowy laser do pomiaru odległości do ziemi — do zbadania tego obszaru. Uważa, że ​​jego dochodzenie potencjalnie ujawniło drugi obóz w pobliżu, co miałoby wskazywać na oblężenie celtyckiego fortu przez armię rzymską. Fort, choć dobrze umocniony, nie był przygotowany na rzymskie techniki oblężnicze, zwłaszcza dynamicznie użytą artylerię. Dr Elliott przyznaje, że kilka cieni na zdjęciach satelitarnych nie jest ostatecznym dowodem, ale rozmawiał z pobliskimi rolnikami, którzy twierdzą, że „znaleźli sporo materiału” ze swoich pól. „W tym ciężarek z groma, rzymskiego narzędzia pomiarowego używanego wyłącznie przez legionistów, oraz część zbroi, znaną jako lorica segmentata, którą nosili tylko legioniści” – wyjaśnia.

Dziewiąty Legion mógł mieć niewielkie problemy z obrońcami Markland Grips, ale czekała go trudna przyszłość. Po założeniu twierdzy w Lincoln część legionu została rozgromiona, podczas słynnej rebelii królowej Boudiki w 61 r. n.e. Legion odzyskał siły na tyle, by wziąć udział w kolejnej kampanii w Brytanii i założyć miasto York w 71 r. n.e., tylko po to, by ponieść dalsze poważne straty podczas nocnego ataku na swój obóz podczas podboju współczesnej Szkocji w 82–83 r. n.e. Jednak w ciągu następnych dziesięcioleci legion znika z zapisów historycznych. Jednym z ostatnich niezbitych dowodów jest inskrypcja z Yorku z 108 r. n.e. Kilka insrypcji wskazuje na możliwą częściową obecność legionu około roku 120 n.e., na terenie dzisiejszej Holandii. Potem ślad się urywa. Tajemnica jego losu stała się tematem wielu książek i kilku filmów i nadal jest przedmiotem ożywionej debaty naukowej.

Źródło: Simon Elliott, BBC.

About admin 482 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.

Be the first to comment

Leave a Reply